Lęgi przepiórek

O lęgach przepiórek.

przepiórki chińskie w wolierze po wylęgu

Jak wylęga się przepiórki ?

Ze względu na łatwość chowu przepiórek chińskich i przepiórek japońskich zwiększa się co roku grono hodowców tego gatunku drobiu. Od lat obserwujemy wzrost ilości hodowli domowych przepiórek jak i hodowli profesjonalnych. Coraz częściej wykluwa się jaja przepiórek. Nie jest to gatunek ptaków, który wymaga wiele zachodu i nawet początkujący hodowca poradzi sobie z tym gatunkiem ptaków pod warunkiem zachowania odpowiednich warunków inkubacji, o czym poniżej. Inkubacja przepiórek jest bardzo prosta.

Ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w klujniku czy aparacie lęgowym.

Przepiórki chińskie to monogamiczne ptaki, na jednego koguta przypada jedna kura. Kurza przepiórka w jednym lęgu składa bardzo dużo jaj. Potrafi zmieść do 30 jajek.  W całym sezonie lęgowym płodne samice mogą zmieść ich nawet 300.

Z powyższego widać, że przy dobrych wiatrach, w krótkim czasie, możemy mieć pokaźne stado przepiórek i pokaźną ilość jajeczek. Dlatego też, te małe ptaki tak chętnie są wybierane do nowoczesnych gospodarstw przydomowych.

Pozyskiwanie jaj przepiórek do wykluwania

W celu uzyskania większej ilości jajek przepiórczych i aby zmusić samiczkę do składania jaj można z gniazda podbierać jaja , które kura już zniosła, ale nie wszystkie. W gnieździe pozostawmy kilka jaj np. 8 jajek. W przypadku, gdy chcemy zabrać wszystkie jaja lęgowe, możemy podłożyć jaja sztuczne tzw podkładki.

Takie sztuczne jajka dla przepiórki dostępne są w naszym sklepie tutaj

przepiórki chińskie w inkubatorze

 

Przepiórka chińska również chętnie wysiaduje złożone jajka w odróżnienia od samic przepiórki japońskiej, które zatraciły instynkt macierzyński. W związku z tym dla potrzeb klucia jaj przepiórki japońskiej inkubator jest niezbędny. Mając kilka par przepiórek, w szybkim tempie będziemy mieli dużo jajek do inkubacji, do sprzedaży lub/i do celów spożywczych. Ze względu na walory smakowe i zdrowotne jaj przepiórczych polecamy hodowanie tych ptaków.

 

Prowadzenie wylęgu przepiórki chińskiej i japońskiej

Długość dni inkubacji dla przepiórek 17
Temperatura inkubacji w inkubatorze z jajami przepiórki 37,8 °C
Wilgotność wylęgu I etap 55-58%
Wilgotność wylęgu II etap 65-70%
Koniec obracania jaj w dniu 15
Częstotliwość obracania jaj 2-3 razy dziennie (minimum rano, wieczór)

Jaki inkubator będzie odpowiedni dla wylęgu jajek przepiórki

Na rynku jest wiele modeli wylęgarek jednak z racji wielkości jaja przepiórczego dobranie odpowiedniego inkubatora dla przepiórek jest kluczowe.

Wyposażenie inkubatora dla przepiórki powinno zawierać:

  • Siatka lęgowa
    powinna mieć małe oczka z racji wielkości wyklutego z jaja pisklęcia.
  • Rolki obracające jajka
    powinny być ustawione bardzo blisko siebie ok 1,5 cm.
  • Koszyczki (gniazda) w inkubatorach półautomatycznych lub zautomatyzowanych
    powinny mieć małe rozmiary, aby jajka nie wpadały w otwory i nie klinowały obracania.
    Nasz sklep proponuje do wykluwania przepiórek inkubator Kwoczka. Technika inkubacji w tym modelu inkubatora jest bardzo prosta, chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z nami - podpowiemy

Polecamy inkubator Kwoczka

 inkubator dla przepiórek

Od czego zależy sukces lężenia przepiórek w inkubatorach.

W dużym stopniu na dobre lęgi z jaj przepiórczych w inkubatorach lęgowych dla jajek mają wpływ:

  • dobór zdrowych i prawidłowych jaj przepiórki
  • parametry techniczne inkubatora
  • zastosowana technika inkubacji
  • utrzymanie prawidłowej temperatury wylęgania
  • utrzymanie odpowiedniej wilgotności w aparatach lęgowych
  • odpowiednia wentylacja komory lęgowej

Poza wymienionymi wyżej bardzo, duży wpływ na proces wylęgania jajek ma żywienie stada przepiórek w okresie przed i lęgowym oraz wielkość i warunki zdrowotne stada.

Co robimy po wykluciu piskląt przepiórki w inkubatorze

Tak, jak w przypadku wszystkich gatunków kur, po wyjęciu piskląt przepiórczych z inkubatora, powinny one zostać przeniesione do ciepłego kojca zwanego odchowalnikiem. W odchowalniku powinna panować dość wysoka temperatura ok. 30 - 32°C. W takich cieplarnianych warunkach ptaki powinny pozostać przynajmniej przez pierwsze 2 tygodnie. Później sukcesywnie zmniejsza się temperaturę.

Ogrzewanie młodych przepiórek ma duży wpływ na ich zdrowy rozwój i przyszłą kondycję.

ZOBACZ zestaw do ogrzewania przepiórek

lampa do ogrzewania przepiórek

Czym ogrzewamy przepiórki japońskie lub chińskie.

Najczęściej ptaki ogrzewa się za pomocą elektrycznych promienników tzw żarówkami kwokami. Wyższość takiego sposobu ogrzewania stada od innych dostępnych na rynku ogrzewaczy polega na tym, że żarówki kwoki (promienniki podczerwieni - nazwa profesjonalna) zamocowane w oprawach do promienników można wykorzystywać wielo sezonowo.  Po odchowie piskląt można żarówki promiennikowe wykorzystać także do dogrzewania stada zimą lub dogrzanie kurnika czy klatki z przepiórkami.

Wyższością żarówek promiennikowych nad płytami grzewczymi jest to, że fale ciepła emitowane przez żarówki ogrzewają przepiórki przechodząc przez skórę i pióra i nie powodują "wiatru". Płyty grzewcze posiadają wentylator (który rozdmuchuje powietrze i "kurzy" otoczenie) a elementem grzewczym jest zwykła żarówka. Płyta dogrzewająca ma małe rozmiary i wystarczy na odchów małej ilości kur i to na krótko (tego sprzedawcy takich urządzeń nie powiedzą, jak nie zapytasz).  

Z racji posiadanego dużego doświadczenia, chętnie pomożemy, w przypadku dalszych pytań dotyczących wylęgania jaj przepiórki, proponujemy kontakt z naszym sklepem.

 

Wejście do sklepu z inkubatorami do jaj kliknij tutaj

 

Tagi: Wylęgarki i inkubatory dla przepiórek, Baza wiedzy jak kluć przepiórki, Różnica między przepiórka chińską a japońską, Jak inkubować przepiórki, Jaką temperaturę w wylęgarce ustawić dla przepiórek, Jaką długo trwa inkubacja przepiórczych jaj.

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy