Budujemy inkubator jaj - elementy

Zastanawiasz się nad zbudowaniem prostego inkubatora do jaj ? Kilka porad w tym temacie poniżej.

 

 

Na rynku jest wiele modeli inkubatorów wylęgowych, od malutkich inkubatorków na 6 jajek aż po szafy na kilka tysięcy jaj. Pomimo tego dużego wyboru niektórzy decydują się na samodzielny montaż urządzenia lęgowego.  Zbuduję sam inkubator do jajek dla kur. Postanowienie gotowe , teraz czas na realzację.

Zaczyna się szukanie informacji w internecie, przeszukiwanie forów internetowych, oglądanie filmików itp. Mętlik coraz większy - nic dziwnego- różne rzeczy ludzie piszą, i nie zawsze, NIESTETY mądre, żeby nie napisać dosadniej.

Poniżej kilka porad od nas (hodowców i sprzedawców) zatem wiedza na wyciągnięcie ręki...

  

Jakie urządzenia są potrzebne do zbudowania prostego inkubatora wylęgowego (klujnika jaj)?


1. Potrzebujesz dobrego regulatora do podtrzymywania temperatury wewnątrz inkubatoraRegulator temperatury to serce inkubatora wylęgowego ! Musi mieć odpowiedni zakres temperatur (powyżej 37,5 C). Teraz wymarz z pamięci te samoróbki inkubatorów, króre widziałeś ze sterownikiem RT2 !!!!!  Ten sterownik ma zakres pracy do 37 C zatem do inkubatora jaj ptasich NIE NADAJE SIĘ !!!   Do inkubatora jaj gadów tak, do inkubatora jaj ptaków NIE.  Wybieraj sterowniki RT2C, RT2C+, RT2CIW itd.

 

Różne modele regulatorów temperaturowych (sterowników) możesz kupić w naszym sklepie tutaj

 

2. Grzałki inkubatorów czyli urządzenia do ogrzewania komory lęgowej.  W naszej ofercie polecamy kable grzewcze w otulinie z silikonu. Po pierwsze są eleastyczne i "plastyczne", łatwo je ułożyć i rozłożyć na pokrywie inkubatora (tam powinien być zamocowany system grzewczy  - nie pod jajkami). Przewody silikonowe mają bardzo dobre parametry grzania pomimo małej mocy.   Dobierz kabel do wielkości planowanego wylęgnika. Im większy aparat lęgowy tym większa powinna być moc kabla nagrzewającego.  

Podpowiedź: do małego inkubatora o wymiarach 40x40x50 cm możesz podłączyć kabel o mocy 50W.

I rzecz oczywista, ale napiszemy, kabel podłączasz pod regulator temperatury (ma swoje gniazdo). Ustawiasz temperaturę na sterowniku jaką chcesz i do inkubatora wsadzasz czujnik, który odchodzi od regulatora (czujnik musi być jak najbliżej jajek)

 

Kable grzewcze kupisz tutaj

 

3. Wilgotnościomierz (higrometr) - Nie można zapominać o kontrolowaniu wilgotności w inkubatorze. Jest tak samo ważna jak temperatura. Od tego będzie zależało jakie będą wyniki inkubacji.

 

Wilgotnościomierze w sklepie tutaj

 

 

4. Wytwornica pary.   Zazwyczaj domowi konstruktorzy "lecą na łatwiznę" i stawiają na dnie wylęgarki najróżniejszego rodzaju miski i  tace (widzieliśmy też doniczki) wypełnione wodą. Jest to dozwolony sposób, ale parowanie z tego systemu nawilżania jest powolne. Przypomnimy jednak zasadę z fizyki  - IM MNIEJSZY SŁUPEK WODY TYM PAROWANIE SZYBSZE.  Zatem jeżeli już chcesz postawić tacę wypełnioną wodą to wybierz taką, która jest płaska , niska i jak największa.

Jeżeli jednak chcesz sobie ułatwić życie, możesz kupić urządzenie, które będzie wytwarzało parę. Takie aparaty nazywają się foggery. Najlepszy jest wiaderkowy, ustawiony na zewnątrz inkubatora i połączony za pomocą odpowiedniej rurki z inkubatorem.

 

Fogger, o którym mowa powyżej dostępny w sklepie tutaj.

 

 

5. Wentylarory do cyrkulacji powietrza w inkubatorach. W zależności od tego z czego będziesz budował inkubator,  możesz zamocować mały wentylatorek (koniecznie poniżej systemu nagrzewającego), aby mieszał powietrze. Jednak jeżeli zrobisz otwory wentylacyjne w obudowie inkubatora (kłania się fizyka ponownie: na dole jednego boku i na górze na przeciwnległym boku) będziesz miał możliwość wentylacji naturalnej, bez konieczności montowania wentylatora.

 

6. Nie zapomnij o wyposażeniu dodatkowym takim jak prześwietlarka do jajek (owoskop), środek odkażąjący do jaj i inkubatora...

 

Prześwietlarki w sklepie tutaj

Środek do mycia jaj lęgowych i inkubatorów tutaj

 

 

7. Zanim zaczniej bawić się w "Boba budowniczego"  zbierz jak najwięcej informacji o procesie wykluwania jaj danego gatunku drobiu. Sam proces inkubacji nie jest trudny, ale podstawową wiedzę należy mieć.

 

Na naszych stronach umieszczamy cenne wskazówki:
O wylęganiu jaj - inkubacji piszemy tutaj
O wykluwaniu z jajek - informacje tutaj  .

 

 

Z jakiego materiału zbudować wylęgarkę jaj.Nie polecamy budowania inkubatorów do jaj z płyt pilśniowych, płyt OSB lub paździerzowych czy płyt drewnopodobnych.  Takie materiały szybko "łapią wilgoć", pęcznieją, wypaczają się i rozszczelniają.  Najlepsze są tworzywa sztuczne, odporne na wilgoć.  Możesz przerobić starą lodówkę, zamrażalnik, mikrofalę...

 


I na koniec:  Policz też ile wydasz na materiał do budowy inkubatora, elementy wyposażenia i porównaj ceny gotowych fabrycznych inkubatorów, które mają certyfikaty i przeszły badania i testy na wylęgowość jaj.

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie elementy do zbudowania inkubatora posiadamy w ofercie naszego sklepu.

Wejście do sklepu tutaj

 

 

 

Tagi: budowa inkubatora jaj, zbuduj własną wylęgarkę, budujemy wylęgarki jaj, jak zbudować inkubator drobiu, tanie własne urządzenia do inkubacji jaj

 

 


 

Darewit Inkubatory do jaj O nas Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©