Oświetlenie terrarium

 

Oświetlenie terrarium.  Światło dzienne i nocne.

 
Zanim rozpoczniesz hodowlę wybranego przez ciebie gada, płaza, pajęczaka czy innego przedstawiciela świata zwierzęcego ZAWSZE  powinieneś zapoznać się z warunkami panującymi w jego środowisku naturalnym  w celu stworzenia mu podobnych i porównywalnych warunków w terrarium. Ważne jest dobranie odpowiedniej wielkości terrarium do rozmiarów i ilości  wybranego gatunku, mikroklimat, indywidualne potrzeby danego gatunku a także samo umieszczenie terrarium. Wszystko to ma znaczenie  dla prawidłowego i zdrowego rozwoju hodowanych zwierząt.
 
Do oświetlenia terrarium stosuje się specjalne żarówki światła dziennego, żarówki światła nocnego, oświetlenie punktowe oraz świetlówki. Nie zalecamy stosowania  popularnych żarówek energooszczędnych ze względu na nie wystarczającą moc cieplną jaką wytwarzają !  
 
 

Żarówka dzienna.

 
W naszej ofercie znajdziesz żarówkę światła dziennego Helios, która zastępuje światło dnia słonecznego,  emituje UVA. Jest to odpowiednik lamp ZooMed Daylight Blue Reptile Bulb czy Sun Glo Exo Terra. 
 żarówka dzienna do terrarium - darewit.pl
Wykonana ze specjalnego rodzaju szkła. Żarówka barwiona w masie szklanej, nie malowana, dlatego nie wydziela szkodliwych gazów i toksyn ! Bańka żarówki powoduje korekcję emitowanego światła do barwy naturalnej słonecznej. Światło o tej barwie nie męczy wzroku, oddaje naturalne kolory . 
 
Polecana do hodowli w terrariach w celu polepszenia oświetlenia, zachowania cyklu dziennego zwierząt, które przebywają w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Żarówka dostarcza promieniowanie UV co zapewnia prawidłowy rozwój gadów i płazów, polepsza ich psychikę. 
Jasne Światło podkreśla również naturalne ubarwienie pupili mieszkających w zamknięciu.  Zaleca się stosowanie tych żarówek w terrarium o małych gabarytach gdzie nie ma możliwości umieszczenia promiennika grzewczego na podczerwień (zbyt niska wysokość terrarium).  W celu zachowania cyklu dnia i nocy oraz docieplenia terrarium na dzień stosuj żarówkę światła dziennego, a na noc żarówkę światła nocnego.

 

Produkt dostępny w sklepie

 
 
 

Żarówka nocna.

 
W naszej ofercie znajdziesz żarówkę światła nocnego Helios.  Przeznaczona jako źródło światła dla zwierząt o nocnym trybie życia - można stosować całą dobę.
 
żarówka nocna do terrarium - darewit.pl
Jest to odpowiednik żarówek Night Glo EXO-TERRA i  Zoo Med Nightlight Red Reptile Bulb . 
Żarówka nocna Helios jest wyprodukowana z czerwonego szkła, w pełnej masie, nie jest malowana, dlatego nie wydziela szkodliwych gazów, które mogłyby wpływać negatywnie na zdrowie zwierząt i nie blokuje emisji ciepła. Powstające ciepło porównywalne jest ze zwykłą żarówką o takiej samej mocy. 
Emitowane światło rubinowe (czerwone) idealnie nadaje się do nocnych obserwacji zwierząt w terrarium oraz stymuluje gady i pająki do intensywnego życia, bez zakłócania normalnego cyklu i jednocześnie korzystnie wpływa na zachowania rozrodcze u płazów i gadów. 
Żarówkę tą można również  połączyć z promiennikami podczerwieni rubinowymi lub przeźroczystymi zastępującymi światło słoneczne, dla zachowania całodobowego cyklu dnia i nocy, przy utrzymaniu wymaganych temperatur. 

Produkt dostępny w sklepie  
 
 

Żarówka lustrzanka, reflektor SPOT ZOO

 
Dla prawidłowej termoregulacji proponujemy punktowe (reflektorowe) promieniowanie światła. Do tego celu proponujemy  dzienną żarówkę reflektorową Reflektor SPOT-ZOO, zastępująca światło dnia słonecznego, zwana również lustrzanką, lampą słoneczną.  Jest to polski odpowiednik żarówki Beam Tight ExoTerra.
 
 
żarówka punktowa, lustrzanka do terrariumŻarówki kierunkowe (punktowe) SPOT-ZOO, to doskonałe oświetlenie przeznaczone do stosowania we wszelkiego rodzaju wiwariach i terrariach.
Lampy reflektorowe to wydajne i kierunkowe źródła światła o szerokim spektrum, oraz bezpieczeństwo użytkowania. Charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem oddawania barw rzędu 100Ra o ciepłej temperaturze barwowej 2700-2800K.
Reflektor dzięki bańce o odpowiednim kształcie pozwala na podwójne odbicie emitowanego światła. Uzyskana wiązka światła, umożliwia znacznie efektywniejsze punktowe oświetlenie eksponowanego obiektu w wybranym miejscu terrarium, przy czym kąt rozsyłu jest równy 40 stopni. Ciepło imitujące promieniowanie słoneczne jest całkowicie bezpieczne, a spektrum świetlne zapewnia bardzo dobre samopoczucie gadów. 
UWAGA: żarówka reflektorowa ze światłem dziennym podnosi temperaturę powietrza w terrarium, działając powierzchniowo, ale nie działa jak promiennik podczerwieni, który wysyła promienie podczerwone przenikające w głąb nagrzewanego organizmu lub obiektu.
 
Zastosowanie żarówek SPOT: 
  • dla zapewnienia optymalnych warunków życia i ekspozycji gadów, płazów i pająków.  
  • żarówki reflektorowe dostarczają światło i punktowe ciepło oraz zapewniają odpowiedni mikroklimat dla żółwi wodno-lądowych, płazów, krabów, owadów - w szczególności szarańczaków.  
  • zastępując promieniowanie słoneczne, stymulują zachowania rozrodcze  oraz pomagają w lepszej przemianie materii.  
  • do małego terrarium poleca się stosowanie żarówek SPOT-ZOO w małych bańkach o średnicy R-63 (63 mm) i mocy 40W lub 60W. 
  • do większych terrariów (od 100 litrów) polecamy stosowanie żarówek SPOT-ZOO w większych bańkach o średnicy R-80 (80 mm) i mocy 60W, 75W lub 100W
 
Produkt dostępny w sklepie

 

 

Świetlówki kompaktowe Exo Terra

 
Świetlówki kompaktowe Repti Glo z odpowiednią emisją UVb
 
Poza zwykłymi żarówkami światła dziennego czy nocnego w terrarium stosuje się również świetlówki, które emitują promieniowanie UV o odpowiednim spektrum.
 
Odpowiednia ilość promieniowania UVA i UVB poprawia metabolizm, wzmaga aktywność,  pobudza apetyt, stymuluje zachowania rozrodcze (reprodukcja) i stymuluje syntezę witaminy D3 naszych pupili. 
 
Ze względu na odmienne wymagania oświetleniowe gadów pustynnych w stosunku do tych żyjących w zacienionych i wilgotnych lasach deszczowych, na runku dostępne są różne świetlówki, z różną emisją UVB.
 
 
Emisję UVA i emisję UVB przedstawimy na przykładzie świetlówek Exo Terra Repti Glo. Producent zaleca, aby żarówka była wymieniana raz w roku, ponieważ po tym terminie emisja promieniowania UV jest zbyt mała z powodu wypalenia się specjalnego gazu wewnątrz świetlówki.
 
 
Repti Glo 2.0 – żarówka o pełnym spektrum promieniowania UV,dla wszystkich gadów i płazów strefy umiarkowanej. Odpowiednia dla węży (np. pyton, boa, zbożowy, pończosznik), większości płazów takich jak żaby (rzekotki), ropuchy czy salamandry oraz gekonów (lamparci, scynkowy, grubo ogonowy) i dla zwierząt nocnych.
Emituje podstawowy rodzaj światła o dużej jasności w zakresie widma widzialnego, z wysokim współczynnikiem oddawania barw, przy zwiększonym poziomie promieniowania UVA . Świetlówki REPTI-GLO 2,0 dostępne są w dwóch mocach: 13W oraz 26W, gwint E27,
emisja UVA 25%, emisja UVB 2%, kształt bańki spirala
Ze względu na jasność barwy ( 6700K) i szerokie spektrum UV żarówki Rapti Glo 2.0 można wykorzystywać do uprawy roślin ponieważ promieniowanie korzystnie wpływa na rozwój roślin.
 
Repti Glo 5.0 – żarówka przeznaczona jest dla wszystkich gadów strefy tropikalnej i subtropikalnej,  emituje promienie UVB o natężeniu średnim, podobnie jak ma to miejsce w cienistych obszarach lasu deszczowego (warunki tropikalne). Gady żyjące w tym środowisku otrzymują stosunkowo małą dawkę promieniowania UV, ponieważ bezpośrednie światło słoneczne nie dociera do miejsc ich bytowania z powodu gęstych koron drzew oraz zmiennej pogody, a dodatkowo przy dnie lasu jest wysoka wilgotność powietrza i ściółki. Polecamy tą żarówkę dla hodowców takich gatunków jak: legwan, bazyliszek, agama błotna, gekon madagaskarski, anolisy, scynki, kameleon rajski, większość żółwi i płazów oraz krabów, pająków, szarańczaków i modliszkowatych.
 
Świetlówki REPTI-GLO 5,0 dostępne są w dwóch mocach: 13W oraz 26W, gwint E27, kształt bańki spirala, emisja UVA 30%, emisja UVB 5%
 

Repti Glo 10.0 – żarówka emituje bardzo wysoki poziom promieniowania UVB, podobny do tego, który występuje na pustyni,  przeznaczona dla wszystkich gadów środowiska pustynnego i półpustynnego. Środowisko pustynne otrzymuje większą niż inne obszary dawkę bezpośredniego światła słonecznego z powodu niewielkiej ilości chmur, niskiej wilgotności powietrza i braku roślinności oferującej cień. Gady żyjące na pustyni otrzymują dużo większą dawkę promieniowania UVB niż gady żyjące w innych środowiskach. Szczególnie polecamy dla agamy brodatej i kołnierzastej, warana, kameleona jemeńskiego, żółwia pustynnego i lamparciego oraz phylomedusy.

Świetlówki REPTI-GLO 10,0 dostępne są w dwóch mocach: 13W oraz 26W, gwint E27, kształt bańki spirala, emisja UVB 5%

Repti Glo dostępne w sklepie 
 
 
 
Poza zwykłą  żarówką dzienną czy nocną, świetlówką UV, w terrarium należy zainstalować promiennik ciepła w postaci specjalistycznych żarówek terrarystycznych na podczerwień. Promiennik ciepła umieszcza się w jednym z rogów na 1/3 długości terrarium. Promienniki stosuj kiedy potrzebujesz oświetlić terrarium z jednoczesnym jego ogrzaniem.  
 
O promiennikach podczerwieni Infrared czytaj tutaj.

 

Darewit Inkubatory do jaj O nas Kontakt Prawa autorskie Sklep
darewit.pl - sprzedaż urządzeń do inkubacji: inkubatory domowe, aparaty lęgowe, prześwietlarki jaj i inne urządzenia dla wychowu i odchowu piskląt.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Copyright by darewit.pl, ul. Licealna 81, 04-424 Warszawa ©