Inkubacja indyków wylęganie jaj

Praktyczny poradnik jak prawidłowo inkubować jaja indycze   w inkubatorach

Z naszego poradnika dowiesz się jak prawidłowo przeprowadzić inkubację jaj indyczych. Zebraliśmy dla Was, w jednym miejscu, odpowiedzi na najważniejsze kwestie związane z rozmnażaniem indyków w gospodarstwie zagrodowym.  Zobacz jak przygotować się do inkubacji, co robić w czasie wylęgania, na co zwracać szczególną uwagę, żeby odnieść sukces w inkubacji.

ABC wylęgania indyka, od jaja do pisklęcia.

Spis treści:

  • 1. Wstęp
  • 2. Okres lęgowy indyków
  • 3. Koszt idora i indyczki
  • 4. Wygląd jaja indyczego
  • 5. Ceny jajek   indyczych
  • 6. Najlepszy inkubator dla indyczków
  • 7. Czynniki mające wpływ na sukces inkubacji
  • 8. Czas indyczej inkubacji
  • 9. Temperatura w inkubatorze
  • 10. Wilgotność w wylęgarce jaj indyków
  • 11. Jak układać jajka w inkubatorach?
  • 12. Obracanie jajek
  • 13. Prześwietlanie jajek indyków
  • 14. Problemy inkubacyje
  • 15. Objawy złej inkubacji
  • 16. Przygotowanie indyczarni kurnika dla piskląt
  • 17. Ogrzewanie indyczych piskląt
  • 18. Ciekawostki
  • 19. Systematyka
  • 20. Statystyki hodowlane
  • 21. Podsumowanie
inkubacja-jaj-indyczych-indykow
 

 

indyk-indor-w-zagrodzie

1. Wstęp do rozmnażania indyka w hodowli domowej

Kompendium wiedzy o rozmnażaniu indyków za pomocą inkubatorów lęgowych dla drobiu rozpoczniemy od paru ważnych kwestii, które powinieneś wiedzieć. Zanim zaczniesz rozmnażanie indyków w swoim gospodarstwie musisz przygotować się do okresu lęgowego indyków. To niezwykle istotny czynnik, który będzie miał wpływ na udaną inkubację i odchów indycząt.

2. Okres lęgowy indyków - od czego zacząć?

Zobacz najważniejsze kroki jakie należy podjąć przed inkubacją jaj indyczych:

  1. Wybierz odpowiednie ptaki: wybierz zdrowe i dobrze przystosowane ptaki do hodowli. Zadbaj o różnice wiekowe i płciowe, jeśli planujesz hodowlę.
  2. Zapewnij odpowiednie warunki środowiskowe: sprawdź i dostosuj warunki środowiskowe do potrzeb ptaków. Odpowiednie oświetlenie, wentylacja i temperatura są kluczowe.
  3. Zarządzaj żywieniem: zapewnij odpowiednią i zrównoważoną dietę, bogatą w składniki odżywcze, zwłaszcza wapń, który jest istotny dla formowania jajek.
  4. Stwórz odpowiednie miejsce na gniazda dla indyczek: zaprojektuj lub dostosuj gniazda dla samiczki. Daj im prywatne i bezpieczne miejsce do składania jajek. Indyczki powinny swoje jaja składać na suchej ściółce w indyczniku. Powinieneś zbudować szereg gniazd wyścielonych suchą słomą lub innym. Dobrym rozwiązaniem na zapoznanie samicy z gniazdem jest włożenie jej do gniazdkownika. Nauczona indyczka będzie sama wchodziała do nowego gniazda i składała w nim jajka.
  5. Ogranicz zakłócenia: w okresie lęgowym indory i indyczki są bardziej wrażliwe na czynniki stresogenne. Postaraj się nie zmieniać ich dotyczczasowych przyzwyczajeń, zminimalizuj stres i zakłócenia w otoczeniu ptaków. Spokojniejsze indyki zaczną się szybciej nieść.
  6. Kontroluj zdrowie indyków: regularnie monitoruj zdrowie ptaków przed okresem lęgowym. Odsadź przewlekle chore osobniki, dopuszczaj do kopulacji tylko zdrowe osobniki. Monitoruj stan zdrowia indyków, zwracaj uwagę na symptomy chorób, takie jak zmiana zachowania, apatia czy zmiany w wyglądzie.
  7. Wybierz najlepsze ptaki: przy hodowli indyków do celów reprodukcyjnych, zadbaj o prawidłowy stosunek płciowy w stadzie. Ile indyczek na 1 indora? Przyjmuje się, że na jednego samca powinno być 6-8 indyczek. Staraj się utrzymywać dobre warunki rozrodu. Nie wybieraj jaj do inkubatorów ze spokrewnionego stadka indyków! 
  8. Obracanie zebranych jaj do lęgów: jeśli planujesz inkubację indyczych jaj, obracaj  zebrane jaja regularnie, aby zapobiec zlepianiu się błon jajowych.
  9. Stwórz miejsce do przechowywania jajek lęgowych: zapewnij odpowiednią wilgotność w miejscu lęgowym ok 45-50% RH.
  10. Dokładny plan inkubacji: jeśli planujesz indyczą inkubację, opracuj dokładny plan, kiedy zacznie się okres lęgowy (kiedy ptaki zaczną się nieść), jak długo potrwa i jakie będą warunki.
  11. Zaplanuj przestrzeń dla młodych indycząt: zaprojektuj przestrzeń dla indyczątek po wylęgu. Zapewnij ciepłe i bezpieczne miejsce, dostosowane do ich potrzeb. Młodym indykom ciepło jest konieczne do 3 tygodni po urodzeniu. Będziesz potrzebować lampę grzewczą nad indyki.
  12. Wybierz odpowiedni inkubator dla jaj indyków: zakup prawidłowego inkubatora pod indyki nie jest trudny. O inkubatorach do jaj indyka przeczytasz niżej.  
  13. Bezpieczeństwo przed drapieżnikami: wzmocnij środki bezpieczeństwa przed drapieżnikami, które mogą stanowić zagrożenie dla jajek i piskląt.

Już wiesz, że przygotowanie się do okresu lęgowego wymaga uwzględnienia wielu aspektów, ale z odpowiednim planowaniem i dbałością o szczegóły, możesz stworzyć sprzyjające warunki dla sukcesu w hodowli ptaków.

3. Ile kosztuje indor i indyczka?

Na cenę indyków ma wpływ miejsce   zakupu ptaków, odmiana barwna oraz wiek. Cena młodego indora 8-9 tygodniowego (waga ok 4-5kg) waha się od 50zł do 70zł. Cena za indyczkę jest podobna od 60zł do 80zł. Kupuj ptaki ze sprawdzonych hodowli i najlepszych linii zarodowych! Kilkudniowe pisklęta indycze można już kupić za 20-25zł. Odchowane indyki z dobrych linii zarodowych to już większy wydatek rzędu 150 zł i więcej.

4. O wyglądzie jaj indyczych

Dowiedz się jak wygląda jajko indycze i czym się różni od jaja kurzego.

Jajko indyczki  różni się od jaja kurzego kilkoma istotnymi cechami:

  • rozmiarem: jajo indyczki jest znacznie większe niż jajo kurze. Zazwyczaj jajo indycze jest około trzy razy większe niż średnie jajo kurze.
  • kształtem: jajka indyków mają zazwyczaj bardziej wydłużony kształt w porównaniu do bardziej okrągłego kształtu jaja kury domowej.
  • skorupą: skorupa jajek indyczych jest twardsza i grubsza niż skorupa jajek kurzych.
  • kolorem: jaja indyków mogą mieć różne odcienie koloru, ale są zazwyczaj bardziej brązowe lub kremowe niż jaja kurze, które są zazwyczaj białe lub beżowe.

 

jajko indycze vs kury

5. Cena   jaj lęgowych indyków

Jaja lęgowe indycze można kupić na wielu portalach ogłoszeniowych w internecie, od indywitualnych hodowców drobiu indyczego oraz w wyspecjalizowanych wylęgarniach. 

Ceny za 1 zalężone jajo indycze kształtują się od 4zł do 10zł. Cena jajka zależy od rasy indyka i możliwości pozyskania jajek.

Ile kosztuje spożywcze jajo indycze?
Jedno jajo spożywcze kosztuje 10zł * sprzedawane przez zarejestrowany zakład produkcyjny. 

* - ceny z roku 2024 zebrane z internetowych portali ogłoszeniowych

Wycena jaj indyczych do wylęgu jest mocno indywidualna i może zależeć od tego jak hodowca indyków prowadzi swoją hodowlę, jaki jest rozmiar hodowli i możliwości zbierania jaj w danym okresie lęgowym.

6. Jaki jest najlepszy inkubator do inkubacji jaj indyczych?

Istnieje wiele dobrych inkubatorów jaj dostępnych na rynku. Ważne jest, aby wybrać taki, który zapewni stabilne warunki temperaturowe i wilgotnościowe oraz umożliwi obrót jaj. 
Pamiętaj, że sercem inkubatora lęgowego jest sterownik inkubatora. Odpowiada on za precyzyjne kontrolowanie środowiska inkubacyjnego (temperatura i wilgotność).

Małe automatyczne inkubatory dla indyków powinny cechować się odpowiednią wielkością gniazda na jajo, tak żeby była możliwa bezproblemowa rotacja jajka. Niestety większość tanich plastikowych inkubatorów lęgowych posiada za małe cele na włożenie jaja indyczego dlatego ciężko jest skorzystać z automatycznego obracania jajek. 
Droższe modele wylęgarek z odpowiednim miejscem na jajo indycze, już swoje kosztują. Inkubator z automatycznym obracaniem jaj ułatwia zarządzanie procesem wylęgania.

Najlepsze wylęgarki do 50 jaj indyczych to modele, gdzie jajo nie jest ograniczone co do wielkości bujawki. Wylęgarka z klujnikiem Kwoczka-3 to model inkubatora indyczego, który świetnie się sprawdzi do obsługi lęgów indyczych.
Wybierz inkubator dedykowany dla ptaków, z odpowiednimi ustawieniami dla indyków. Sprawdź pojemność inkubatora, aby pomieścił planowaną ilość jaj.

7. Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na sukces inkubacji jaj indyczych?

Kluczowe czynniki to temperatura, wilgotność, obrót jaj, higiena, jakość jaj oraz odpowiednie przygotowanie inkubatora. Wilgotność w dużym stopniu zależy od innych czynników, takich jak temperatura i wentylacja w inkubatorze. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać stabilne warunki w całym okresie inkubacji. Używanie jaj o złej jakości lub zanieczyszczonych może prowadzić do niepowodzeń w inkubacji.

8. Jak długo trwa inkubacja jaj indyczych?

Czas inkubacji indyczych jajek trwa zazwyczaj od 28 do 30 dni, ale może się to nieznacznie różnić w zależności od warunków inkubacji i wybranej rasy indyka do wylęgu.

9. Jaką temperaturę ustawić na inkubatorze dla indyków?

Optymalna temperatura inkubacji dla jaj indyczych wynosi około 37,5-37,8°C. Należy regularnie monitorować temperaturę inkubatora, aby zapewnić jej stabilność. Nagłe wahania temperatury mogą być szkodliwe dla rozwoju zarodków.

10. Jaka musi być wilgotność w inkubatorze indyków?

Wilgotność w inkubatorze dla indyków jest jednym z kluczowych czynników wpływających na pomyślny rozwój jaj i wylęg młodych indycząt. Startowa wilgotność powietrza w inkubatorze podczas inkubacji jaj indyczych powinna wynosić około 53-58%. Na końcu inkubacji w fazie wykluwania należy podnieść wilgotność do ok 70-75%. Zbyt wysoka wilgotność może prowadzić do zgnilizny jaj, podczas gdy zbyt niska może prowadzić do deformacji piskląt. Stosuj odpowiednie nawilżacze w inkubatorze i regularnie monitoruj wilgotność za pomocą higrometru. Wilgotność jest istotna dla prawidłowego rozwoju zarodka, rozwinięcia się piskląt, które muszą przebić się przez skorupę jajową.

11. Jak prawidłowo wkładać jajka indycze do inkubatorów i wylęgarek?

W przypadku, kiedy masz inkubator automatyczny z koszykami, układaj jaja węższym końcem do dołu. W przypadku inkubatorów bez automatycznej rotacji jaj, ułóż jajeczka na boku.

12. Jak często należy obracać jaja podczas inkubacji?

Jeśli wylęgarka nie ma automatycznego obracania, ręcznie obracaj jaja co najmniej 3 razy dziennie przez pierwsze 25 dni inkubacji, a następnie przestać obracać na ostatnie 3 dni przed wykluciem. Regularne obracanie jaj jest istotne dla równomiernego rozwinięcia zarodka. Jeśli jaja nie są obracane, pisklęta mogą się nieprawidłowo rozwijać wewnątrz skorupy.

13. Jak i kiedy prześwietlić jaja indycze?

Prześwietlanie jaj indyczych jest ważnym krokiem w procesie ich inkubacji, aby sprawdzić, czy są one zapłodnione i czy rozwijają się właściwie. Procedurę prześwietlania można przeprowadzić za pomocą specjalnej lampy do prześwietlania jaj, który emituje światło, umożliwiając obserwację wnętrza jaja.

Oto kroki, które należy podjąć:

  • Wybór jaj: wybierz jaja indycze, które chcesz prześwietlić. Upewnij się, że są one czyste i wolne od widocznych uszkodzeń.
  • Prześwietlacz jaj: skorzystaj z prześwietlacza jaj (owoskopu), który emituje jasne światło. Prześwietlarki jaj są dostępne w sklepie Darewit.
  • Prześwietlanie: umieść jajo na prześwietlaczu tak, abyś mógł obserwować je od góry. Włącz prześwietlarkę i umieść jajo na środku, tak aby światło przechodziło przez całe jajo.
  • Obserwacja: obserwuj jajo leżące na prześwietlarce. Zapłodnione jaja będą miały widoczne żyły krwi oraz ciemniejsze plamki, w których rozwijają się pisklęta. Niezapłodnione jaja będą miały jednorodne, przejrzyste wnętrze.
  • Zapisanie wyników: jeśli widzisz rozwijające się zarodki, możesz zanotować to jako "zapłodnione". Jeśli jajo jest puste lub zawiera tylko płynną substancję, zanotuj je jako "niezapłodnione". Niezalężone jaja nie nadają się do inkubacji.
  • Powtórzenie dla pozostałych jaj: powtórz proces dla wszystkich jaj, które chcesz prześwietlić.

Prześwietlanie jaj indyczych zaleca się przeprowadzać około 7-10 dni po ich włożeniu do inkubatora lęgowego. Jest to wystarczająco wcześnie, aby zidentyfikować zapłodnione jaja i usunąć te, które nie są zalężone, co pozwala na lepsze wykorzystanie miejsca w inkubatorze i uniknięcie niepotrzebnych kosztów i wysiłku związanych z inkubacją pustych jaj.

14. Jakie są typowe problemy podczas inkubacji jaj indyczych i jak im zapobiegać?

Problemy mogą obejmować zmiany w temperaturze lub wilgotności, uszkodzenia jaj, niedostateczne obroty jaj, a także choroby lub wady genetyczne piskląt. Przepełnienie inkubatora jajami może prowadzić do trudności w utrzymaniu odpowiednich warunków inkubacji. Właściwe monitorowanie warunków inkubacji i odpowiednia higiena mogą pomóc w zapobieganiu tym problemom. Brak regularnego monitorowania warunków i interwencji w przypadku problemów może prowadzić do niepowodzeń w wylęgu.

15. Jakie są objawy złej inkubacji lub problemy z jajami?

Objawy złej inkubacji mogą obejmować brak rozwoju zarodka, nieprawidłowe naczynia krwionośne, zapach zgniłych jaj, nieprawidłowe pozycje piskląt lub brak ruchu wewnątrz jaj.


 

16. Jak przygotować pomieszczenie dla młodych indycząt po wylęgu?

Ostatnim   momentem na przygotowanie odchowalni indyczej jest 25 dzień inkubacji. Już za 3 dni wyklują się z jajek młode indyczki, którym trzeba przygotować odpowiednie miejsce do życia.  Po wylęgu w inkubatorze indyczęta należy przenieść do ciepłego wychowalnika - indyczarni! Wyściel odchowalnik suchym materiałem, takim jak siano, słoma lub papierowe ręczniki. Upewnij się, że materiał jest czysty i nie zawiera ostro kanciastych elementów, które mogą zranić małe indyczątka.

Przygotowanie odchowalnika dla małych indycząt wymaga odpowiedniego zapewnienia ciepła, wilgotności, światła, miejsca na spanie i dostępu do wody i pożywienia. Małe indyczątka są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur i wilgotność!  Wychowalnia indycza musi być sucha, ciepła, bez przeciągów.  W początkowych dniach wilgotność powinna być wysoka, około 60-70%. Możesz osiągnąć to poprzez umieszczenie miski z wodą w odchowalniku.  Stopniowo obniżaj wilgotność, aby uniknąć problemów z układem oddechowym.

Dostarcz wystarczająco światła przez cały dzień. Indyki potrzebują światła do orientacji i zdrowego rozwoju.

Zapewnij dostęp do czystej wody w specjalnej misce dostosowanej dla małych ptaków.
Indyki potrzebują specjalnej karmy dla drobiu. Możesz kupić specjalną karmę dla indyków, dostosowaną do ich potrzeb odżywczych.

 

17. Czy ogrzewać pisklęta indycze?

TAK. Indyczętom  po wykluciu z jaj należy zapewnić ciepło. Dogrzewanie w pierwszych tygodniach jest konieczne.  W przypadku młodych indyków, w pierwszych 2-3 tygodniach życia, utrzymuj temperaturę   w zakresie 32-35°C pod lampą grzewczą (żarówką z podczerwienią). Stopniowo możesz   obniżać temperaturę w miarę, jak indyki rozwijają swoje upierzenie.  Od 2   tygodnia stopniowo zmniejszaj temperaturę o 2-3°C jeżeli warunki pogodowe są odpowiednie.

Ze względu na szybki wzrost   indyków pamiętaj o podniesieniu lamp grzewczych, aby nie przegrzewać ptaków. 

Zadbaj o odpowiednią izolację termiczną. Upewnij się, że kurnik jest dobrze izolowany, aby zminimalizować utratę ciepła. Kurniki powinny zapewniać schronienie przed wiatrem i wilgocią. 

Obserwuj zachowanie indyków. Jeśli są zbite razem w jednym miejscu, może to oznaczać, że są zimne. Natomiast rozproszone po kurniku mogą wskazywać, że mają odpowiednią temperaturę.

 

Lampy kwoki do ogrzewania małych indyków?

Najefektywniejszą metodą ogrzewania piskląt i tygodniówek indyczych jest stosowanie lampy kwoki, czyli specjalnej żarówki grzewczej z podczerwienią, zamocowanej w odpowiedniej oprawie. Tradycyjne żarówki kwoki (promienniki podczerwieni) dają dużo ciepła. Możesz takie lampy wieszać nad indykami

tygodniowe-indyki-domowe

 

18. Ciekawostki

Odmiany i rasy indyków: w Polsce indyki występuję w wielu odmianach kolorystycznych piór. Na wybiegach przyzagrodowych możesz spotkać indyki o upierzeniu białym, czarnym, brązowym i wielokolorowym. Najpopularniejsze w hodowlach domowych są indyki staropolskie, indyki szerokopierśne czy indyki kanadyjskie. 

Najpopularniejszym przysłowiem z indykiem jest: "Myślał indyk o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścieli"  

Obszar występowania naturalnego indyków:

  • Afryka – tak
  • Europa – tak
  • Polska – tak
  • Azja – tak

Zobacz inne tematy inkubacyjne

Chcesz poszerzyć wiedzę z zakresu wylęgania ptaków? Zobacz nasze poradniki przygotowane przez doświadczonych hodowców.

19. Systematyka gatunku

  • Nazwa gatunku: Indyk domowy, Indyk zwyczajny, Indyk Dziki
  • Nazwa łacińska: Meleagris gallopavo gallopavo var. domesticus
  • Domena: Eukarionty (Eukaryota)
  • Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
  • Typ: Strunowce (Chordata)
  • Gromada: Ptaki (Aves)
  • Rząd: Grzebiące (Galliformes)
  • Rodzina: Kurowate (Phasianidae)

Nazwy w innych językach:

  • po angielsku: Turkey
  • po niemiecku: Truthahn
  • po czesku: Krocan
  • po francusku: Dinde
  • po hiszpańsku: Pavo

20. Dane statystyczne

 

Z ostatnio opublikowanych danych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, stan na dzień 31/01/2024r., wynika, że ilość zarejestrowanych zakładów (bez przydomowych kurników) posiadających indyki wzrosła do 1101, liczba indyków 15993393 i liczba jaj wylęgowych indyczych: 12289496. 

21. PODSUMOWANIE

Mamy nadzieję, że nasz poradnik inkubacyjny o indykach i o ich wylęganiu pomoże Ci podjąć decyzję o hodowli tego pięknego, dużego ptaka. Pamiętaj, żeby prowadzić notatki z inkubacji. Pomogą one w przyszłości uniknąć błędów. Zapisz ile jaj włożyłeś do inkubatora, ile odrzuciłeś niezalężonych jajek po ich prześwietleniu, ile indycząt się wykluło!  Inkubacja indyków, wylęg i opieka nad młodymi indyczętami to procesy, które wymagają cierpliwości i Twojej uwagi. Powodzenia!

 

Zapraszamy do sklepu darewit dla hodowców - bezpieczne zakupy przez internet - działamy od 2008 roku 

 

Tagi: Inkubacja jaj indyczych, klucie indyków w inkubatorach, sztuczny wylęg indyka w wylęgarkach, jak wybierać jaja do inkubatora, jak odchować zdrowe indyki

Masz więcej pytań, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy! 

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy