Spis treści:
Kolor niebieski to kolor nieba. Z tym zgadzają się wszyscy. W zależności od pory dnia i sezonu barwa ta zmienia się od błękitu aż do mocnego granatu. Bardziej czuli na kolory wymienią jeszcze lazur, seledyn, szafir, turkus, ultramaryna, indygo... Niebieski jest utożsamiany z czystością, higieną, świeżością, chłodem. Symbolami tego koloru są też: uduchowienie, spokój woda, pokój. W religii ta barwa też ma znaczenie. Bez wątpienia jest to barwa bardzo zimna i "chłodna".
Ewolucja oświetlenia i rozwój technologiczny doprowadziły do gorącej polemiki o szkodliwości koloru niebieskiego światła. Rzeczywiście jest go dużo. Oko ludzkie odbiera go oglądając TV, dociera do nas z ekranów laptopów, tabletów, telefonów smart itd. Stosuje się blokery światła niebieskiego i zakłada filtry. Niemniej jednak z dobroczynnych cech tego światła można także korzystać.
Światłoterapia to najstarszy sposób leczenia jaki stosowali ludzie. Od lat trwają badania naukowe nad wykorzystaniem niebieskiego koloru do leczenia i terapii światłem w różnych sferach naszego zdrowia. Dzięki odkryciom naukowców z różnych dziedzin medycznych już teraz możemy wykorzystywać niebieską barwę w medycynie niekonwencjonalnej, w psychologii, w naświetlaniu ciała, w dermatologii i medycynie estetycznej. A zapewne na tym się nie skończy ...
Wśród zabiegów naświetlania lampami Sollux niebieskim kolorem wymienia się najczęściej schorzenia i choroby:
Zacytujemy tutaj prof. Lesiak, która w wywiadzie dla PAP powiedziała: „Światło niebieskie łagodzi świąd, zmniejsza objawy i dolegliwości związane z chorobami skóry takimi jak AZS, czy łuszczycą" oraz "dotychczasowe badania nad naświetlaniem światłem niebieskim wykazały, iż nie tylko redukuje ono stan zapalny poprzez hamowanie produkcji cytokin, ale też obniża wartości skurczowego ciśnienia krwi, poprawia funkcje śródbłonka, poprzez stymulację uwalniania tlenki azotu i zmniejsza sztywność tętnic".
Udowodniono już, że barwa niebieska światła ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, uspokajające i przeciwświądowe. Jest to mocne narzędzie, z którego warto korzystać. |
Dermatolodzy i kosmetolodzy również używają światła niebieskiego. Wśród zabiegów terapeutyczno leczniczych z wykorzystaniem tej barwy światła znalazło się także leczenie trądziku.
Większość z nas uważa, że trądzik to "choroba nastolatków". Nic bardziej mylnego. Dotyka on również osoby dorosłe. Co to jest trądzik? Trądzikiem jest pryszcz, wyprysk, krosta, wykwit, młodzi mówią "syfy" powstały na skutek zatkania malutkich mieszków włosowych lub porów skórnych.
Sebum (inaczej tłuszcz) nie ma ujścia na powierzchnię skóry i skupia się pod nią. Martwe komórki skórne zostają zakażone bakterią P. acne, która powoduje obrzęk, zaczerwienienie i stan zapalny. Do odmian trądziku należą także zaskórniki, torbiele.
Udowodniono, że bakterie P. acnes reagują na widzialne niebieskie promieniowanie. Dzięki temu następuje zniszczenie bakterii w komórkach, głęboko pod powierzchnią skóry. Terapia światłem zmniejsza zapalne i niezapalne wykwity / wypryski. Koloroterapia ma tutaj niebagatelne znaczenie. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i wolna od chemii.
Wśród obszarów zabiegowych oferowanych przez kliniki i salony urody największą popularnością cieszą się naświetlania niebieskim światłem twarzy, szyi, dekoltu, ramion. Dlaczego? Kolor blue naprawia kolagen i stymuluje jego regenerację.
Starzenie a kolagen. Nie będziemy pisać artykułu o kolagenie (jest tego dużo w sieci), lecz skupimy się nad jego rolą w nawiązaniu do sesji i zabiegów przeprowadzanych za pomocą światła. Otóż to białko jest odpowiedzialne między innymi za stan skóry i jej ładny wygląd. Jego zanik wraz z wiekiem jest widoczny "gołym okiem". Powstają zmarszczki mimicznie, skóra nie jest już tak napięta.
Dzięki naświetlaniom kolorem niebieskim w gabinetach odnowy zyskujemy parę lat wstecz. Efektem działania na skórę niebieskim światłem są: poprawa jędrności skóry, ładniejszy gładszy wygląd, wyrównany koloryt. Kolorem "naprawimy" zmiany zapalne i naczyniowe, usuniemy blizny po trądziku, zamkniemy pory. Poprawia nam się nastrój bo wyglądamy młodziej.
Dr Edwin Babbitt w swoim klasycznym „Zasady światła i koloru” stwierdza, że „niebieski promień jest jednym z największych środków antyseptycznych na świecie”. Lecznicze właściwości błękitu są chłodzące, elektryczne, ściągające.
Fotodynamiczna terapia światłem niebieskim może być alternatywną metodą w leczeniu wielu chorób i schorzeń. Zalecamy jednak, kontakt ze swoim lekarzem i konsultację, czy możecie Państwo, skorzystać z metod naświetlania kolorowym światłem. Każdy przypadek medyczny jest inny. Dowiedz się, czy możesz z tego skorzystać zanim podejmiesz próbę samodzielnego leczenia !
Zapraszamy do zapoznania się z artukułem o koloroterapii (o chromoterapii), czyli leczeniem kolorem. Zobacz Leczenie kolorem
Największa oferta żarówek kolorowych podczerwieni dla Ciebie w naszym sklepie darewit |
Ruszył program w ramach pomocy osobom, które przechorowały COVID-19. Program STOP-COVID proponuje terapię niebieskim światłem. W celu kwalifikacji na naświetlania należy uzyskać skierowanie do Poradni Dermatologicznej, np. przez lekarza POZ. Sprawdź czy możesz z niego skorzystać.
Masz więcej pytań? Zapytaj się, dowiedz, podejmuj decyzje z pełną informacją o produktach i z pełną świadomością.
Zadzwoń. Poświęcimy Ci całą naszą uwagę! Rozmowa do niczego Ciebie nie zobowiązuje, dowiesz się więcej, powiemy wszystko, co wiemy, sam zdecydujesz, czy zalety niebieskiej lampy Ci odpowiadają.
Napisz do nas Odpowiemy!
Doradztwo gratis! Nie ma się nad czym zastanawiać, pomożemy.
Tagi: Leczenie kolorem niebieskim, światło koloru niebieskiego w medycynie, leczymy trądzik światłem kolorowym, lampy niebieskie, sposób na trądzik, Jak wygładzić skórę bez kremu
Bibliografia: 1.British Journal of Dermatology 2000; 142: 973±978. Fototerapia światłem niebieskim (415 nm) i czerwonym (660 nm) w leczeniu trądziku pospolitego P.PAPAGEORGIOU, A.KATSAMBAS* AND A.CHU Unit of Dermatology, Imperial College of Science, Technology and Medicine, Hammersmith Hospital, DuCane Road , Londyn W12 0NN, Wielka Brytania Adreas Sygros Hospital, Ateny, Grecja