Narodziny szczęniąt - zadbajmy o ciepło w kojcu.

Narodziny szczeniaczków są niezwykle stresujące dla każdego hodowcy. Niejednokrotnie stres właściciela jest większy niż u suki. To też bardzo oczekiwany moment i ważny czas dla przyszłej matki szczeniąt. Nie będziemy pisać o opiece weterynaryjnej w czasie ciąży, o porodzie, o karmieniu maluchów - na ten temat napisano już wiele. Najważniejsze jest to, aby dbać tak samo o matkę sunię jak i narodzone młode. Wszystkie zaniedbania, przede wszystkim w pierwszym okresie życia, mogą mieć wpływ na przyszłą kondycję piesków, ale również mogą doprowadzić do chorób, w najgorszym wypadku do śmierci.

Ze względu na to, że aspekt ogrzewania kojca z młodymi rodzi wiele pytań ze strony hodowców chcemy przybliżyć ten temat mając nadzieję, na rozwianie wątpliwości. Na naszej stronie kilka porad na temat ogrzewania szczeniąt.

Co należy zrobić zaraz po urodzeniu szczeniąt.

Po pierwsze osuszamy delikatnie szczeniaczki, masując i nacierając je np. ręcznikiem. Po drugie przenosimy je do ciepłego kojca. Dzięki takiemu zabiegowi zredukujemy szok temperaturowy.

ogrzewanie szczeniąt, miotu -sklep darewit

Dlaczego ciepło jest tak ważne dla szczeniaków.

Narodzone szczenięta, jak wszyscy wiemy, są ślepe i głuche (chociaż my wolimy mówić: nie widzą i nie słyszą). Noworodki do około tygodnia nie mają wykształconego mechanizmu termoregulacji (zjawisko termogenezy) a jednym z czterech pierwotnych odruchów szczeniąt jest odruch podążania za ciepłem. Pieski szukają ciepła w kojcu, tulą się do mamy, przytulają się do innych noworodków - w ten naturalny sposób wzajemnie się ogrzewają. Nie można pozwolić, aby szczeniaki się wyziębiły.

W pierwszym tygodniu życia temperatura w kojcu powinna wynieść powyżej 37°C, poniżej 35°C nie funkcjonują enzymy trawienne. Z upływem czasu temperatura powinna być niższa, ale nie mniej niż 25°C w czwartym tygodniu. Nie zapominajmy o tym, że pora roku, na którą przypada poród suki nie ma znaczenia. Nawet poród letni wymaga dogrzewania i stabilizacji warunków termicznych.

Jak zapewnić ciepło psim maluchom.

Wśród hodowców jest tyle opinii na temat dogrzewania kojców, co samych hodowców, każdy uważa że jego sposób jest najlepszy?

Często stosowane metody dostarczania ciepła szczeniaczkom to:

  1. poduszki elektryczne
  2. maty grzewcze
  3. termofory
  4. okładanie kojca butelkami z ciepłą wodą
  5. nagrzewnice z nadmuchem
  6. ustawianie farelki w okolicy kojca
  7. grzejniki konwektorowe oraz olejowe

Każda z tych metod ma jednak swoje wady.

Pierwsze dwie metody są obarczone pewnym ryzykiem i są dosyć niebezpieczne. Nie zapomnijmy, że każda poduszka elektryczna czy mata grzejna, aby spełniała swoją funkcję, musi być podłączona do prądu, a ten nie lubi kontaktu z wodą (cieczą). Szczeniaki przecież wydalają, matka powracająca ze spaceru może być mokra.

Szczenięta mają też ostre pazury, dlatego trzeba odseparować ciepłodajne urządzenie, od tych pazurków. Robimy to najczęściej w taki sposób, że owijamy, osłaniamy czy przykrywamy posłanie. Warto w tym miejscu zadać pytanie – ile ciepła w ten sposób tracimy?

Maluszki mają również bardzo ostre ząbki, dlatego trzeba zadbać o dokładne zabezpieczanie kabla zasilającego. Jeżeli już zdecydujesz się na takie rozwiązanie pamiętaj, aby urządzenie grzewcze miało KONIECZNIE termostat.

Kolejne dwie metody są bezpieczne, ale termofory i butelki szybko stygną (w ciągu max 2 godz.). Na dłuższą metę będzie to kłopotliwe i bardzo absorbujące dla hodowcy, który będzie musiał zmieniać lub podgrzewać wodę.

Nagrzewnice z nadmuchem – mówimy stanowczo NIE. To super kiepski pomysł, ponieważ szczeniaczki nie mogą przebywać w przeciągach. Poza tym wydmuchiwane powietrze powoduje, że kurz i zanieczyszczenia unoszą się wszędzie.

Farelek i dmuchania ciepłym powietrzem oraz olejaków i konwektorów nie polecamy, ponieważ to nie tylko bardzo energochłonne rozwiązanie, ale przede wszystkim niebezpieczne: pieski podążają za ciepłem, a co się stanie jak szczeniak wyjdzie z kojca i oparzy się o gorący grzejnik…

Trzeba uważać, w jaki sposób dostarczamy dodatkowego ciepła, aby nie poparzyć i nie uszkodzić skóry noworodków.

Ogrzewanie miotu pod lampą z promiennikiem cieplnym.

Niezawodnym sposobem uzyskania bezpiecznego ogrzewania, jest montaż specjalnego promiennika cieplnego w postaci lampy, czyli żarówki promiennikowej zamontowanej w odpowiednio dostosowanej oprawie z redukcją mocy grzewczej.

W czasie stosowania żarówki grzewczej, jeżeli odseparujemy matkę od młodych, szybko zaobserwujemy, że szczenięta będą przemieszczały się w kierunku plamy światła, która jest obszarem podwyższonej temperatury czyli tzw. wyspą ciepła.

Pamiętajmy o kontrolowaniu temperatury u małych piesków. Szczeniaczki nie powiedzą, że jest im zimno. Nie drżą, nie stroszą sierści – jeszcze tego nie potrafią.

ZOBACZ zestawy dostępne w naszym sklepie

 OGRZEWANIE ZWIERZĄT - ZESTAWY

Najczęściej zadawane pytania odnośnie dostarczania dodatkowego ciepła pieskom

1. Jak długo mam trzymać pieski pod żarówką?

Trzymamy pod lampą pieski tak długo jak tego wymagają. Lampa musi pracować 24h na dobę. Żarówka promiennikowa jest o tyle lepsza, że jak jest pieskom za gorąco, to odsuną się od źródła ciepła. One same decydują gdzie chcą być, czy tam gdzie jest cieplej czyli pod lampą, czy tam gdzie jest trochę chłodniej. Łatwo zauważymy, kiedy „ciepły przyjaciel” nie będzie im w danym momencie potrzebny - maluchy będą się kładły nieco dalej od punktowego źródła ciepła.


2. Czy kwoka to jest to samo co żarówka promiennikowa?

Kwoka to popularnie nazywana żarówka promiennikowa (promiennik podczerwieni). Takie żarówki kiedyś dostępne jedynie w sklepach rolniczych czy GS-ach, były przede wszystkim używane w hodowlach drobiu przy ogrzewaniu kurcząt, dlatego przyjęła się nazwa żarówka kwoka. Teraz z racji wysokiej wydajności cieplnej żarówki są używane w różnych hodowlach. W ostatnich latach z dużym powodzeniem w hodowlach psów, na psich porodówkach, w szpitalach i klinikach weterynaryjnych.


3. Jakiego koloru żarówkę wybrać: białą czy czerwoną?

Szczenięta możemy trzymać pod żarówką z białym lub czerwonym światłem, dla samego procesu nagrzewania nie ma to znaczenia. My doradzamy jednak światło czerwone. Żarówka nie oślepia, pozwala na zachowanie układu dobowego dzień/noc i przede wszystkim nie przeszkadza właścicielom piesków (bardzo często kojce umieszczane są w pokojach) Nie zgadzamy się z tezą, że „szczenięta przecież są ślepe, kiedy je doświetlam, więc co by miało szkodzić w wypadku używania białej żarówki?’ Zawsze odpowiadamy: proszę zamknąć oczy i włączyć sobie żarówkę. Czy na pewno nie widzimy zmiany?


4. Czy suce nie przeszkadza dodatkowe ciepło? Przecież nie chcę jej przegrzać.

W przypadku kiedy ze szczeniakami przebywa psia mamusia ogrzewanie możemy zmniejszyć. W przypadku kiedy sukę zabieramy na spacer czy do weterynarza, oraz w czasie gdy mamusia idzie coś zjeść (przecież nie karmimy psa w kojcu) wystąpi konieczność dogrzania legowiska. Kiedy matki zabraknie, to my musimy zadbać o temperaturę (pomieszczenia oraz najbliższego otoczenia maluszków).


5. Gdzie i jak zamontować taką żarówkę grzewczą?

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest duży kojec ( legowisko), gdzie lampa nagrzewająca jest skierowana tylko na jedną połowę. Matka ze szczeniakami może leżeć sobie wygodnie w tej nieogrzewanej połowie, a kiedy opuszcza kojec, maluszki same się przemieszczą w poszukiwaniu ciepełka mamusi…

Lampy można montować na statywach, wieszać nad kojcem (najlepiej w rogu kojca). Stosowanie żarówek grzewczych zamontowanych w oprawach powoduje, że ciepło „nie ucieka na boki”. Ogrzewamy konkretne miejsce. Żarówkę dogrzewającą wiesza się około 30-40 cm nad kojcem (wysokość mierzymy od głowy stojącej suki), wtedy będzie miała ona swobodny dostęp do swoich dzieci. Legowisko młodej mamy i jej maluchów powinno być czyste, suche i ciepłe.

Rada: Zanim włożysz szczeniaczki do legowiska zmierz w nim temperaturę pod samą żarówką! W centralnym miejscu (pod żarówką) musi być najcieplej ok. 37°C . Zasada działania żarówek nagrzewających – najcieplej jest pod samą żarówką, im dalej w bok od żarówki temperatura spada. Taka sama zasada dotyczy wysokości umieszczenia żarówki. Im wyżej umieszczona , tym temperatura niższa. W kojcu nie może być za gorąco, aby maluchy się nie odwodniły.


6. Jakiej mocy żarówkę podczerwoną używać?

W celu zapewnienia optymalnych wymogów temperaturowych, stosuje się różne żarówki (mówimy o mocy w Watach). Moc żarówki musi być dostosowana do wielkości psów, wysokości jej umieszczenia i temperatury otoczenia. Zasada jest jedna - im moc grzewcza żarówki jest wyższa, tym wyższa będzie temperatura emitowana przez żarówkę.

Dla małych Yorków możemy wybrać żarówkę o mocy od 100W do 130W, ale ta sama żarówka nie zapewni wystarczającego ciepła dla np. owczarka czy bernardyna. Trzeba pamiętać o wysokości powieszenia żarówek, dla ras małych (niskich) wieszamy żarówki niżej, dla psów wysokich – wyżej. Ciepło wytwarzane przez lampy grzewcze musi dotrzeć do maluszków, aby przeniknąć swoim promieniowaniem cieplnym w głąb organizmu.


7. Mam „zwykłą oprawkę” czy mogę ją użyć?

Często hodowcy posiadają w swoim gospodarstwie różne lampy i chcieliby je użyć np. do ogrzewania piesków. Zwykła oprawka – nic nam nie mówi. Jest parę wymogów, które musi spełniać lampa, do której wkręcimy żarówkę.

Po pierwsze lampa musi mieć porcelanową oprawkę (tu gdzie wchodzi gwint żarówki). To warunek konieczny. Żarówki grzewcze jakimi są promienniki podczerwieni mocno się rozgrzewają, a część tego ciepła „przechodzi” na gwint. Oprawki plastikowe zazwyczaj nie wytrzymują wysokich temperatur i mogą ulec odkształceniu co może doprowadzić do oderwania się żarówki od klosza – a to nie jest bezpieczne dla miotu. Poza tym oprawka plastikowa pod wpływem ciepła może wydzielać szkodliwe substancje.

Po drugie klosz żarówki powinien być metalowy (plastikowy niekoniecznie z tych samych powodów co powyżej).

Po trzecie klosz metalowy powinien mieć otwory wentylacyjne, aby odprowadzać nadmiar ciepła powstały na skutek pracy żarówki. Odpowiednia wentylacja klosza wydłuży czas pracy żarówek i żarówki nie będą się przegrzewały.


8. W co wkręcić żarówkę grzewczą ?

Proponujemy w naszym sklepie gotowe oprawy – klosze ze wszystkimi wymogami wykazanymi powyżej.

Szczególnie polecamy oprawy klosze z redukcją mocy grzania żarówki. Reduktor pozwala zmniejszyć grzanie żarówki o około 40-50% (znajduje się w kloszu). Uzyskujemy dzięki reduktorowi dodatkowy sposób na zmniejszenie lub zwiększenie temperatury, a także oszczędzamy, nie musimy kupować dwóch żarówek słabszej i mocniejszej).

Kupując klosz do żarówki grzewczej zyskujesz bezpieczeństwo zwierząt.

Oprawa posiada długi łańcuch do zawieszenia zatem dodatkowo można regulować temperaturę poprzez odpowiednio dobraną wysokość jej powieszenia. W wyposażeniu kabel o długości 2,5m zakończony wtyczką – oprawa jest gotowa do pracy po wyjęciu z kartonu.

Dodatkowym atutem oprawy z redukcją grzania jest to, że możemy zmniejszyć ogrzewanie żarówką jeżeli suka jest w legowisku ze swoimi dziećmi lub gdy pieski już trochę podrosną.

Oprawy żarówek dla psów dostępne są w sklepie dla hodowców darewit

OPRAWY DO PROMIENNIKÓW, KLOSZE ŻARÓWEK GRZEWCZYCH
 

W sklepie przygotowaliśmy dla hodowców zestawy do dogrzewania kojców (oprawa plus odpowiednia żarówka grzewcza) z podziałem na wielkość psa

Ciepło w kojcu szczenięcym rasy psów małe

Ciepły kojec u szczeniaków dla psów średnich

Ciepło nad szczeniętami psami ras dużych

 

Jak to w życiu bywa, zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, kiedy podgrzewanie kojca jest bezwzględnie konieczne.

Do takich przypadków należą:

  • choroba suki
  • odrzucenie miotu przez sukę
  • brak instynktu macierzyńskiego (szczególnie gdy suka jest za młoda)
  • odseparowanie rodzica od szczeniąt
  • odseparowanie chorego szczeniaka od reszty miotu • wady rozwojowe szczeniaczka


Przygotujmy się na wszelkie ewentualności – nie zawsze poród i odchów osesków przebiega bez komplikacji.

Podsumowanie ogrzewania szczeniaczków

  • Szczeniaki same się nie ogrzeją
  • Uważajmy, żeby nie przegrzewać szczeniaków (hipertermia)
  • Dbajmy o to, żeby nie wychłodzić maluszków (hipotermia)
  • Bacznie obserwujmy co dzieje się w kojcu
  • Zawsze kontrolujmy temperaturę kojca
  • Optymalna temperatura w kojcu po porodzie to 37,2°C
  • Temperatura otoczenia (pokoju) ma wpływ na temperaturę w kojcach

 

Tagi. Szczeniaki po porodzie. Lampa kwoka dla szczeniąt. Promiennik podczerwieni KWOKA . Akcesoria do kojców. Kojce dla szczeniąt. Pielęgnacja szczeniączków po porodzie. Wyziębienie szczeniąt. Ogrzewamy miot.
 

Zabrania się kopiowanie treści, objęta jest ona prawem autorskich.

Spodobał Ci się ten artukuł, uważasz że jest przydatny, poleć go innym i Polub nas na Facebook

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy