Jaja lęgowe

Zbieranie i przechowywanie jaj lęgowych do inkubacji

Zazwyczaj hodowcy zbierają jaja lęgowe i przechowują je przez pewien okres, aby mieć większy „wsad” do inkubatora. Czas przechowywania i okres zbierania jaj zależy między innymi od wielkości stada lub możliwości zdobycia / kupna jaj.

Uważaj przy zakupie jaj lęgowych. Jeżeli już zdecydujesz się na kupno, kupuj jajka u sprawdzonego hodowcy, a najlepiej z zarejestrowanych ferm i wylęgarni. Zapobiegniesz wtedy krzyżowaniu różnych gatunków, słabej wydajności, zakażeń chorobowych lub uwarunkowań genetycznych.

Ważne! Nie zalecamy wkładania do inkubatora jajek wylęgowych z niewiadomych źródeł. Kilka wskazówek odnośnie podbierania i przetrzymywania jajek do sztucznego klucia w inkubatorach do jaj.

Czas przechowywania jajek

Przechowywanie jajek do wylęgu, z reguły, nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.

Wyjątek stanowią bardzo duże jaja kacze i gęsie.

Najlepsze rezultaty osiągamy gdy jaja przechowujemy od 3 do 4 dni.

Im dłużej będziesz je przechowywać musisz liczyć się z tym, że wynik inkubacji będzie gorszy i liczba piskląt zmaleje.

W przypadku zbierania jaj powyżej tygodnia zaleca się ich prześwietlanie w celu wyeliminowania tych, które nie nadają się już do inkubacji.

O prześwietlaniu jaj czytaj tutaj

Zbieranie i selekcja jaj do wylęgu w inkubatorach do jaj .

Najlepiej jest zbierać jajka często i systematycznie, kilka razy dziennie, wtedy nie ulegną one mocnemu zabrudzeniu odchodami i zmniejszymy czas działania zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska.

W czasie zbierania i transportu należy obchodzić się z jajkami ostrożnie i troskliwie, aby nie uszkodzić embrionów.

Do inkubatora wylęgowego wybiera się jaja:

  • jak najświeższe (maksymalnie do 14 dni), o czasie przechowywania jaj czytaj poniżej.
  • kształtne (powinny być nieco wydłużone),
  • średniej wielkości - w zbyt dużych jajach, o ciężarze znacznie większym od przeciętnego, najczęściej dochodzi do zamarcia zarodków w końcowym okresie wylęgania,
  • z jednym żółtkiem (jajka duże mogą mieć dwa żółtka takich jaj się nie inkubuje),
  • o nie zerwanych chalazach (pępowina jajka), mówiąc prościej, jajko nie może „chlupotać” podczas ruchu, żółtko ma być stabilne,
  • nie mających bocznych komór powietrznych,
  • o gładkich skorupach
  • czyste - jajka brudne nie nadają się do inkubacji ponieważ w wilgotnym i ciepłym miejscu jakim będzie inkubator szybko rozwiną się zarazki, które przenikną w głąb jaja, zakażą je i osłabią embriony. O tym jak wyczyścić jajka tutaj.
  • całe, bez oznak popękania i porysowania skorupki

Przykład jakich jaj nie wybieramy

Segregacja jaj do wylęgu w inkubatorach kur, kaczek, gęsi i innych

Warunki przechowywania jajek przeznaczonych do wylęgu.

Niewielu hodowców zdaje sobie sprawę, że rozwój zapłodnionej komórki jajowej rozpoczyna się już w jajowodzie kury, jeszcze przed zniesieniem jajka. Proces ten zatrzymuje się po zniesieniu jaja ze względu na zmniejszenie temperatury i wznawia po włożeniu jaja do urządzenia lęgowego ( inkubatora ) gdzie zaczynamy ogrzewać jaja. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem inkubacji przechowywać jaja w odpowiednich warunkach.

Pomieszczenie do przechowywania jaj.

Miejsce, gdzie będziemy składować jaja przed inkubacją powinno zostać poprawnie przygotowane.

Ważne, aby zadbać o higienę takiego pomieszczenia.

Proponujemy dokonać dezynfekcji jajek poprzez oprysk używając do tego 1 % roztworu Virkonu. Można również przeprowadzić profilaktyczne odkażanie jaj i tac do przechowywania. Zapobiegnie to namnażaniu się bakterii i grzybów na skorupkach jaj i przedostawanie się ich do wnętrza jaja przez pory w skorupce.

Pomieszczenie powinno mieć dobrą wentylację i dopływ świeżego powietrza.

Temperatura pomieszczenia, w których będziemy przechowywać jajka przed włożeniem do inkubatora:

  • Jaja przetrzymywane nie dłużej niż 3 dni: temperatura składowania może wynosić około 17°C i nie może przekraczać 20°C.
  • Jaja przetrzymywane od 4 dni do 12 dni: temperatura nie niższa niż 10 °C i nie wyższa niż 12 °C. W czasie przechowywania należy jajka obrócić, co najmniej raz dziennie. Najłatwiej jest ułożyć jajka w pozycji pionowej, na wytłaczankach handlowych (tekturowych lub plastikowych), opierając np. o ścianę lub podkładając np. cegłę pod jeden koniec wytłoczki, tak aby jajka leżały pod kątem około 45°. Teraz wystarczy 1 raz dziennie przekręcić wytłoczkę do góry „nogami”.
  • Jaja przetrzymywane ponad 14 dni: temperatura około 10°C, z tym, że szansa na uzyskanie przychówku bardzo maleje.
  • Jaja przetrzymywane ponad 21 dni – szansa na powodzenie lęgów równa jest zeru.
  • Nie przechowuje się jaj lęgowych w temperaturze 0°C i poniżej.
  • Nie trzymamy jaj wylęgowych w lodówce !

Wilgotność w przechowalni jaj

W czasie przechowywania jaj wylęgowych powinno się utrzymywać wysoką wilgotność, na poziomie około 75%-80%, dzięki temu jaja nie tracą wody podczas składowania, nie wysychają przez pory w skorupce.

WAŻNE ! Przed włożeniem jaj do wylęgarni ( aparatu lęgowego, klujnika ), należy wszystkie jaja przenieś do pomieszczenia o temperaturze około 17-20°C i przetrzymaj je tam ok. 3 godziny.

Taki zabieg pozwoli podwyższyć temperaturę w środku jaj i nie spowoduje ich „zroszenia” oraz pozwoli na szybsze ich nagrzanie w inkubatorze.

Przedłużanie zdolności wylęgowej jaj – opóźnienie starzenia się jaj wylęgowych.

Poniższe dane zaczerpnięte z miesięcznika Fauna i Flora, autor artykułu Dr Marek Łabaj Zdolność wylęgowa jaj maleje wraz z czasem ich przechowywania. Wśród hodowców są i tacy, którzy wprowadzają różne sposoby, aby jajo jak najdłużej zachowało swoją zdolność do wylęgu. Do takich sposobów można zaliczyć:

  1. kąpiele jaj, w wodzie o temperaturze około 37°C przez około 3 godziny. Celem tego zabiegu jest przywrócenie utraconej wilgoci w jaju, które było przechowywane w nieodpowiednich warunkach i w czasie prześwietlenia wskazywało powiększoną (za dużą) komorę powietrzną.
  2. podgrzewanie jaj nie starszych niż 4 dniowe. Do inkubatora lub cieplarki wkłada się jajka na klika godzin gdzie panuje temperatura 38°C i duża wilgotność 75%. Po ich podgrzaniu przenosi się je do pomieszczenia o temperaturze ok. 12°C . Pozwala to na przedłużenie zdolności lęgowych jaj nawet do 30 dni.
  3. przechowywanie jaj w azocie lub dwutlenku węgla – jaja wkłada się do torebki foliowej i wdmuchuje się do niej azot lub dwutlenek węgla - zamyka się szczelnie torebkę i przenosi się ją do pomieszczenie o temp. ok. 12°C

Przedstawione powyżej sposoby utrzymania zdolności wylęgowej jaj do 30 dni pozostawiamy Państwa ocenie. Jesteśmy zdania, że nie należy bać się eksperymentować i próbować swoich sił, ale zawsze wskazujemy na zachowanie rozwagi. Kto nie ryzykuje … ten nie ma wyników

 

Masz już zebrane jaja spod kur? Zobacz nasze inkubatory do wylęgu jaj w naszym sklepie kliknij tutaj

 

 

Tagi: Aparat wylęgowy do jaj, aparat lęgowy jajek, wylęgarka jajek, wylęgnik, klujnik dla ptaków, wyklujnik, cieplarka, jaja lęgowe, przechowywanie jajek przed inkubacją, dobre jajka do wylęgu

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy