Wylęganie perliczek

Poradnik - sztuczny wylęg perlic w inkubatorach jaj

Informator o skutecznym wylęgu perliczek w wylęgarkach

Drodzy hodowcy drobiu, na Waszą prośbę, przygotowaliśmy przewodnik o wylęganiu jaj perlic, w którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o chów, rozmnażanie i inkubację perliczek. 

Spis treści:

  • 1. Wstęp
  • 2. Czy warto hodować perliczki i dlaczego?
  • 3. Ile koszuje perliczka i perlik?
  • 4. Ile kosztują jajka perliczek?
  • 5. O jajach perliczych - charakterystyka
  • 6. Ile samiczek na 1 koguta perlika? 
  • 7. Kiedy perliczki zaczynają znosić jaja?
  • 8. Ile jajek znosi perlica i jak często?
  • 9. Kiedy warto zbierać perlicze jajka do inkubatora?
  • 10. Jak przechowywać jaja perliczek?
  • 11. Dlaczego perliczki schodzą z jaj i nie wysiadują ich do końca?
  • 12. Ile siedzi na jajkach perliczka w gnieździe?
  • 13. Czy perliczka jest dobrą mamą?
  • 14. Czy można wylęgać jaja perlic w domowych warunkach inkubatorami?
  • 15. Jak sprawdzić czy jajo perlicze jest zalężone?
  • 16. Jak długo trwa inkubacja jaj perliczych w inkubatorach do jaj?
  • 17. Jakie są parametry inkubacji dla jaj perliczych?
  • 18. Jak ułożyć jaja perlic w inkubatorze?
  • 19. Jak wybrać najlepszy inkubator dla jaj perliczek?
  • 20. Jakie są najważniejsze błędy przy inkubacji perliczek?
  • 21. Jak przygotować pomieszczenie dla młodych perliczek po wylęgu ?
  • 22. Czy ogrzewać pisklęta perlicze?
  • 23. Ciekawostki
  • 24. Systematyka
  • 25. Statystyki hodowlane
  • 26. Podsumowanie
domowe klucie perliczki

1. Parę słów wstępu o perliczej hodowli

Hodowanie perliczek wraca do łask! Od lat 70 XIX wieku ilość hodowanego drobiu perliczego przeżyła ogromny spadek. Te piękne egzotyczne afrykańskie ptaki pomimo swoich walorów, straciły drastycznie do pogłowia kur czy indyków.

Od kilku lat, trend hodowlany perliczek znowu wzrasta. Pomimo tego, że nadal bardzo trudno zdobyć spożywcze jaja perlicze, to ich smaczne i wartościowe mięso wkroczyło na półki sklepowe.

W hodowli ważne jest zapewnienie stadku perliczek odpowiednio dużego wybiegu, ponieważ kochają spacery. Mają w genach długie przebiegi.

Ile żyją perlice? Na wolności dożywają ok. 12 lat, w hodowlach amatorskich ok. 10 lat.

2. Warto hodować perliczki?

Tak. Jest kilka powodów, dla których warto zainteresować się hodowlą perlic. Możesz prowadzić chów przyzagrodowy tylko na własne potrzeby, ale także rozwinąć hodowlę i zacząć hodowlę intensywną oraz zacząć na niej zarabiać.

Pierwszym powodem jest wartościowe i smaczne mięso, drugim  niskocholesterolowe i dietetyczne jajka, trzecim możliwość wykorzystania ich upierzenia w różnych sferach rękodzieła (jubilerstiwe, galanterii, ozdobnictwie, jubilerstwie czy kwiaciarniach).

Poza wymienionymi powyżej, mając perliczki w zagrodzie zyskujesz na darmowych alarmie i masz darmowy system deratyzacji

Głośny system komunikowania się stada perlic i ich genetyczna płochliwość ostrzeże Ciebie jeżeli na teren wkroczy intruz / drapieżnik. Są doskonałym ptakiem stróżującym. Potrafią swoim krzykiem odstraszyć kuny i ptaki drapieżne. 

Perliczki znane są z niszczenia szkodników w kurnikach i na wybiegach. Doskonale radzą sobie ze zwalczaniem myszy i małych szczurów. Chętnie zjedzą ślimaka, konika polnego, muchę, pająka i różne owadzie robactwo.

 

3. Ile kosztuje perlik kogut, a ile perliczka kura?

W zależności od miejsca zakupu ptaków i jego odmiany barwnej, cena za koguta perlika waha się od 50zł do 70zł. Jedna samiczka perliczka to koszt od 60zł do 80zł. Kupuj ptaki ze sprawdzonych hodowli i najlepszych linii zarodowych!

Kupując perliczki od prywatnych hodowców dopytaj ile ptaków jest w stadzie, żeby uniknąć zakupu perliczek ze stada wsobnego.

4. Cennik jaj wylęgowych perliczki

Nie ukrywamy, że jajka lęgowe od perliczki nie są tak łatwo dostępne jak w przypadku jaj kurzych.

Jednak jeżeli znajdziesz hodowcę, który sprzedaje nadwyżki hodowlane, to za jajo lęgowe zapłacisz pomiędzy 4 zł a 6 zł *.

Ile kosztuje spożywcze jajo perlicze?
Jedno jajo spożywcze kosztuje 4,50zł * sprzedawane przez zarejestrowany zakład produkcyjny. 

* - ceny z roku 2024 zebrane z internetowych portali ogłoszeniowych

Wycena jaj perliczek jest indywidualna i może zależeć od tego czy perliczki hodowane są na wolnym wybiegu, jaki jest popyt na jaja w danej lokalizacji oraz od możliwości uzyskania jaj w danym okresie lęgowym.

jajko perliczki vs kury

5. O jajkach perliczych

Jaja perliczek są mniejsze od jaj kurzych rozmiarze L, mają stożkowaty kształt (bardziej szpiczasty czubek), mają zdecydowanie grubszą i twardszą skorupę niż jaja kurze i są "piegowate" (nakrapiane).

Średnio masa jaja perliczego to ok 40g. Żółtko jaja perlic jest większe niż kurzęcego o ok 5%

6. Stwórz prawidłowe stado perlic afrykańskich

Nie od dzisiaj wiadomo, że ilość kogutów musi być dostosowana do ilości kur i to nie tylko w przypadku perliczek. Jeżeli zależy Ci na płodnym stadzie perliczym, to na 1 samca perlika powinno przypadać 4-5 kur perliczych.

W hodowli zamkniętej można zwiększyć ilość samic wówczas 1 kogut gwinei może obsłużyć 6-8 perliczek.

Warto wspomnieć, że żyjące na wolności perliczki afrykańskie łączą się w pary i są monogamiczne. W warunkach chowu udomowionego nie jest konieczne zachowanie proporcji 1:1, żeby pozyskać jaja lęgowe.

 

7. Kiedy perliczki zaczynają znosić jaja?

Perliczki osiągają dojrzałość nieśną w okolicach 7-8 mięsiąca życia w dobrze prowadzonej hodowli. Od kwietnia zaczynają znosić jajka i cykl nieśności trwa z przerwami do października. Biorąc pod uwagę 7 miesięczny okres składania jajek, możesz w sezonie lęgowym pozyskać dość dużą ich ilość.

Uwaga: Na nieśność perlików duży wpływ ma długość dnia świetlnego i natężenie światła. Jeśli chcesz zachęcić perliczki do znoszenia jaj światło powinno świecić od 14-16 godzin na dobę.

8. Ile jajek znosi perlica i jak często?

1 perlica składa ok 8-12 jaj do wybranego przez siebie gniazda. Jedno jajo dziennie przed południem. W sezonie lęgowym możesz zebrać 80-100 jaj od jednej kurki.

W małym stadzie, zdarza się dosyć często, że do jednego gniazda składa jajka kilka kur. Z takiego zrzutkowego gniazda uzyskasz ok. 30 jaj.

9. Kiedy warto zbierać perlicze jajka do inkubatora?

Perliczka to indywidualistka. Ma swoje preferencje co do gniazda i wyboru miejsca lęgowego. Dużym utrapieniem hodujących perliczki zwyczajnej jest poszukiwanie perliczego gniazda ponieważ najczęściej wybiera ona miejsca zaciszne, oddalone od kurnika, w gęstych trawach, pod komórkami czy innymi trudno dostępnymi miejscami - jeżeli ma otwarty wybieg.

Takie postępowanie kur mocno utrudnia hodowcom odnalezienie i zebranie perliczych jaj, ale nie jest to niemożliwe. Obserwacja stada i śledzenie "wycieczki" perliczki pozwoli na znalezienie lęgowego gniazda.

Codziennie rano, zrób obchód gospodarstwa! Kura znosi jajka do południa.

Warto dodać, że najlepsze perliczkowe "płodne jajka" są od kur powyżej 1 roku życia.  Właśnie one są najlepsze do wylęgów w inkubatorach.

10. Jak przechowywać zebrane jaja perliczek do inkubacji?

Przechowywanie jaj perlic nie różni się znacząco od innego rodzaju jajek. Jeśli chcesz wykorzystać część swoich zalężonych jaj do wylęgu nowych perliczek, przechowuj jajka w chłodnym miejscu przed umieszczeniem ich w inkubatorze. Najkorzystniejsza temperatura to ok 10-12°C. Unikaj zmian temperatury, które mogą negatywnie wpływać na rozwój zarodka.

Pamiętaj, żeby raz dziennie je przewrócić. Nie przechowuj ich zbyt długo przed inkubacją, najlepsze do wylęgania w inkubatorach są jajka zebrane w ciągu 7-9 dni. Przechowywanie jaj przez długi czas jest nieopłacalne i niebezpieczne dla zarodków.

11. Dlaczego perliczki schodzą z jaj i nie wysiadują ich do końca?

Cechą charakterystyczną perliczek jest ich aktywność, lękliwość i ostrożność. Zdecydowanie, nie są to ptaki, które lubią gniazdować. Bardzo często nie wylęgają jaj i nie siadają na gniazda, z racji lęku. Perliczki boją się prawie wszystkiego. Ten strach o siebie przewyższa miłość rodzicielską. Jak już im się zdarzy nasiadka to i tak po krótkim czasie zejdą z jajek.

Jeżeli planujesz wylęganie jaj perliczych to inkubator do jaj jest doskonałym narzędziem do tego celu.

12. Ile siedzi na jajkach perliczka w gnieździe?

Tak, jak wyżej pisaliśmy, jeżeli jakimś cudem perliczka usiądzie na jajka to prawidłowo powinna w nim usiedzieć przez 28 dni. Pozostanie w gnieździe całą dobę z małymi przerwami na zjedzenie i napicie się.

13. Czy perliczka jest dobrą mamą?

To zależy od indywidualnych cech danego osobnika. Nie można zdecydowanie odpowiedzieć tak czy nie.

Pomijając trudności w wysiadywaniu jaj, po udanym wykluciu młodych, zdarza się, że perliczki są wspaniałymi mamami. Mają silny instynkt macierzyńki, opiekują się perliczętami i bronią ich przed drapieżnikami.

Z naszych doświadczeń wynika, że jeżeli perlica nie wodzi piskląt, to warto w tym celu wykorzystać kurę lub indyczkę. Kury są zwykle znacznie lepszymi mamami i będą super zastępczą mamą dla perlicząt. Jeżeli hodujesz rasę kur kwoczących, możesz spokojnie dodać jaja perlicze do ich gniazda.

14. Czy można wylęgać jaja perlic inkubatorami w domowych warunkach?

Oczywiście, że TAK. Większość tradycyjnych inkubatorów wylęgowych jest przystosowana do wykluwania jaj różnych ras drobiu, w tym jaj perliczych.

Proces wylęgu perliczek obejmuje kilka kluczowych etapów, od właściwego przygotowania jaj do opieki nad młodymi po ich wylęg. O tym poniżej.

15. Jak sprawdzić czy jajo perlicze jest zalężone?

Wykonuje się tzw. test świetlny pod owoskopem (prześwietlarką do jaj).

Dokonuje się go w 7-10 dniu przebywania jaja w wylęgarce. Jaja muszą być ogrzane do prawidłowej temperatury i dopiero wówczas możesz je sprawdzić pod kątem, dalszej przydatności do inkubacji.

Mimo rozwoju technologicznego, wcześniej niż przed 7 dniem wygrzewania jaja, nie sprawdzisz czy jajo jest zalężone. ?

16. Jak długo trwa inkubacja jaj perliczych w inkubatorach do jaj?

W zależności od różnic genetycznych pomiędzy osobnikami perliczymi czas inkubacji może się nieco różnić. Są odmiany, które inkubuje się 26 dni, inne 27 lub 28 dni. Co do zasady przyjmuje się, że jaja perlic inkubuje się 28 dni.

Warto podkreślić, że środowisko inkubacyjne musi być skrupulatnie monitorowane, a inkubator powinien być ustawiony zgodnie z zaleceniami dla perliczek. Jeżeli masz stado perliczek, które wcześniej złożyły jaja a wysiaduje je np kura, warto zapisać ile dni kura na nich siedziała aż do wyklucia. To będzie dla Ciebie wskazówka, ile dni Twoje prliczki trzeba inkubować.

 

17. Jakie są parametry inkubacji dla jaj perliczych?

Aby doprowadzić do wylęgu perliczek należy ustawić wylęgarkę na poniższe parametry:

  • Ustaw inkubator na odpowiednią temperaturę dla perliczek 37,7-37,8°C
  • W początkowych dniach utrzymuj wilgotność na poziomie około 55-60%. Na ostatnie 3 dni zwiększ ją do 65-70%.
  • Obracaj jaja co najmniej 2 razy dziennie w pierwszych 25 dniach inkubacji, a w ostatnich trzech dniach przestań obracać.

 

18. Jak ułożyć jaja perlic w inkubatorze?

Ułożenie jajek w inkubatorach zależy od konstrukcji tac do lęgów.
W przypadku, kiedy inkubator posiada wyprofilowane gniazda, umieść jajka szerszą końcówką do góry. Szpiczasty koniec jaja skieruj do dołu.  To położenie ułatwia rozwijanie się zarodka i wykucie z jajka.

W przypadku, kiedy inkubator wyposażono w płaską siatkę lęgową, umieść jajka swobodnie na siatce, w pozycji leżącej, zachowując odstęp pomiędzy jajkami.

 

19. Jak wybrać najlepszy inkubator dla jaj perliczek?

W celu jak najlepszej odpowiedzi, trzeba wziąć pod uwagę możliwości uzyskania odpowiedniej ilości jaj. Zależy to od ilości hodowanego stada.

Szacunkowo, jeżeli możesz pozyskać od perliczek ok 20-30 jaj w ciągu 8-10 dni wybierz inkubator na 30 jajek. Jeżeli ilość jaj jest mniejsza szukaj inkubatora na mniejszą ilość. Tą zasadę należy się kierować zawsze, nie tylko w przypadku wylęgania perlic, ale także innego drobiu. 

Z naszych doświadczeń wynika, że inkubator na 12 jaj będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla małych gospodarstw z jedną parką perliczek.

Zważywszy na różne technologie stosowane w produkcji inkubatorów, masz wybór pomiędzy inkubatorami automatycznymi dla perliczek i inkubatorami półautomatycznymi. Każdy inkubator dla kur będzie odpowiedni również dla perliczek.

 

Co powinien mieć klujnik dla perlic?

Aparat wylęgowy do klucia perliczek  musi mieć:

  1. możliwość ustawiania temperatury w komorze lęgowej
  2. stabilny i dokładny termostat
  3. dobrze wyprofilowane siatki lęgowe lub tace rotacyjne
  4. możliwość przewietrzenia inkubatorów

 

Przez ostatnie dwa sezony lęgowe, najlepszym inkubatorem dla perliczek jest DAR-30

Automatyczna wylęgarka sprawdzi się do wykluwania perliczki. Nawet amator da sobie radę!

inkubator dla PERLIC

 

20. Jakie są najważniejsze błędy przy inkubacji perliczki? 

Technika klucia jaj perliczki różni się od inkubacji jaj kurzych czy kaczki.  Częstym błędem niedoświadczonych hodowców jest niewłaściwy dobór temparutury urządzenia klującego. Możesz spróbować nastawić inkubator na parametry jak dla kur, ale z powodu takich lekkomyślnych działań większość potomstwa może umrzeć.

Perlicze pisklęta wykluwają się znacznie później niż kurze, dokładnie tydzień dłużej, zatem czas wylęgu się zmienia. Co za tym idzie, zmieniają się terminy zmiany wilgotności i zakończenia rotacji jajek. Nie trzymanie reżimu wilgotności i zakończenia obracania jajek może skutkować utratą lęgu.

Kolejnym błędem jest zbyt długi czas zbierania i przechowywania jaj lęgowych. Nie można przekraczać optymalnych dni. Jakość przeleżałego jajka jest niska i skutkuje na wylęgowość.

Prowadzenie inkubacji przy nie pełnym obsadzeniu wylęgarki może przynieść niepożądany wynik. Temperatura w całkowicie wypełnionym inkubatorze rozkłada się inaczej niż w pół pustym, dlatego pisaliśmy o prawidłowej pojemności inkubatora do możliwości pozyskania jajek.

Kolejnym błędem jest mieszanie jaj perliczych różnych ras. Jeżeli zdecydujesz się na wylęg perliczek, a masz w stadzie kilka odmian kolorystycznych, wybieraj tylko jedną do inkubatora. Minimalna różnica w długości inkubacji, o dzień czy dwa dłużej lub krócej może mieć wpływ negatywny na wylęg.

Kolejny błąd to brak monitorowania wilgotności w inkubatorze. Wilgotność w parze z temperaturą to klucz do sukcesu w wylęganiu każdym inkubatorem do jaj.   

Na koniec, błądem który popełniają hodowcy (dosyć częsty przypadek) - nie czytają instrukcji obsługi dołączanej do zakupionego inkubatora! Wspieranie się wiedzą kolegów, lub co gorsza, wpisami na forach, to za mało! Ilu inkubujących, tyle racji. Każdy broni swoich. Zamiast słuchać innych, skontaktuj się ze sprzedawcą inkubatora! 

 

21. Jak przygotować pomieszczenie dla młodych perliczek po wylęgu?

Ostatnie 3 dni inkubacji, w którym następuje wykluwanie ptaków, to ostatni moment na przygotowanie pomieszczenia dla piskląt. Może być to skrzynkowy odchowalnik lub odseparowane miejsce w kurniku, lub duży karton. "Perliczy żłobek" powinien zostać odkażony środkiem dezynfekcyjnym i wymoszczony łatwo wymienialną ściółką. Warto zainstalować w nim odpowiednie źródło ciepła. Może to być lampa cieplna - specjalny promiennik zwany lampą kwoką.

Pamietaj, że w pisklęcim odchowalniku należy stworzyć strefy ciepła: ciepłą i zimniejszą. Stworzenie zmiennych stref ciepła w wychowalniku pozwali perlicom regulować swoją temperaturę, przechodząc z obszaru ciepłego do chłodniejszego w zależności od ich potrzeb.

Po wylęgu perliczęta należy przenieść do ciepłego wychowalnika - perliczarni!

 

22. Czy ogrzewać pisklęta perlicze?

Tak. Perliczkom po wykluciu z jaj należy zapewnić ciepło. Jak długo? minimum 2 tygodnie. Te pierwsze dwa tygodnie życia są kluczowe dla ich zdrowia. Zbyt wysoka wilgotność na tym etapie może prowadzić do upadku zwierząt! Pomieszczenie powinno być suche.

W odchowalniku najlepszą temperaturą dla ptaków jest 20-22°C jednak pod lampą grzewczą powinna być wyższa 35°C. Od 3 tygodnia stopniowo zmiejszaj temperaturę o 2-3°C.

Oprócz temperatury, zadbaj o światło, które jest konieczne do prawidłowego rozwoju perliczek. Od 1 dnia przez 2 tygodnie doświetlaj wychowalnię przez całą dobę, póżniej stopniowo zmiejszaj czas doświetlenia.

Od 10 dnia życia możesz zacząć wypuszczać młode perliczki na wybieg z wodzicielką. Oczywiście w zależności od warunków pogodowych. Wybieraj dni ciepłe i słoneczne, unikaj dni deszczowych i wilgotnych. 

Ze względu na szybki wzrost i przyrost perliczek należy odpowiednio zwiększać odległość lamp grzewczych od podłoża.

Czym ogrzewamy małe perliczęta?

Najefektywniejszą metodą ogrzania małych perliczek jest użycie lampy kwoki, czyli specjalnej żarówki grzewczej z podczerwienią, zamocowanej w odpowiedniej oprawie. Tradycyjne żarówki kwoki (promienniki podczerwieni) dają dużo ciepła.

Możesz takie lampy wieszać nad ptakami.

23. Ciekawostki

Odmiany perlic: w Polsce perliczki (afrykańskie kury) występuję w trzech odmianach kolorystycznych piór. Na wybiegach możesz spotkać perliczki perłowoszare, lawendowe srebrzysto-niebieskie, śmietanowo białe oraz biało czekoladowe. W każdej z odmian pióra nie są jednolitego koloru, mają drobne plamki / kropki. W hodowli przydomowej najpopularniejszą z perlic jest nadal perlica perłowoszara.

Po raz pierwszy, odnaleziono perliczkę na zachodnim wybrzeżu Afryki w Gwinei. Jako gatunek została opisana w 1758 r. (Linnaeus).  

Obszar występowania naturalnego perlików i perlic:

  • Afryka – tak
  • Europa – nie
  • Polska – nie
  • Azja – nie

Perlice uznawane są w Polsce jako szlachetny drób. W Afryce są ptakiem pospolicie występującym i są symbolem pracowitości.?

 

Zobacz inne tematy inkubacyjne

Systematyka gatunku

  • Nazwa gatunku: Perlica zwyczajna, perliczka, pantarka
  • Nazwa łacińska Numida meleagris
  • Domena: Eukarionty (Eukaryota)
  • Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
  • Typ: Strunowce (Chordata)
  • Gromada: Ptaki (Aves)
  • Rząd: Grzebiące (Galliformes)
  • Rząd: Grzebiące (Galliformes)

Nazwy w innych językach:

  • po angielsku: Helmeted guineafowl
  • po niemiecku: Helmperlhuhn
  • po czesku: Perlička kropenatá
  • po francusku: Pintade de Numidie
  • po hiszpańsku: Pintada común, pintada gris, gallina de Guinea

25. Dane statystyczne

W komputerowej bazie danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) gromadzone są informacje na temat:

  • posiadaczy zwierząt (rejestr producentów)
  • zwierząt i ich miejsc przebywania (rejestr siedzib stad i rodzajów działalności)
  • przemieszczeń zwierząt (rejestracja zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt).

Z ostatnio opublikowanych danych stan na dzień 31/01/2024r. wynika, że ilość zarejestrowanych zakładów posiadających perliczki wzrosła do 49, liczba perliczek 192552 i liczba jaj wylęgowych perlic: 43560. Oczywiście są to dane z zakładów produkcyjnych i nie ma w nich prywatnych hodowców.

PODSUMOWANIE

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w naszym poradniku o perliczkach i o ich wykluwaniu pomoże Ci zdecydować się na hodowlę tego egzotycznego gatunku. Jeżeli zdecydujesz się prowadzić inkubację jaj, prowadź dokładną dokumentację procesu inkubacji, wylęgu, a także wszelkich obserwacji dotyczących zdrowia i rozwoju młodych perlicząt. Wiedz, że inkubacja i opieka nad młodymi perlicami to procesy, które wymagają cierpliwości i uwagi. Powodzenia!

 

Zapraszamy do naszego sklepu darewit dla hodowców - bezpieczne zakupy przez internet - działamy od 2008 roku 

 

Tagi: Inkubacja jaj perliczych, klucie perlic w inkubatorach, sztuczny wylęg perliczek w wylęgarkach, jak wybierać jaja do inkubatora, jak odchować zdrowe perliczki

Masz więcej pytań, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy! 

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy