Higiena terrarium

Higiena w terrarium kluczowa! Zobacz łatwy sposób mycia!

"Pucu, pucu, chlastu, chlastu, nie mam rączek jedenastu ..." ten cytat z wierszyka Marii Konopnickiej często wykorzystujemy, kiedy nie chce nam się sprzątać ... Rad, nie rad musimy jednak to robić. Przedstawimy Wam kilka sposobów na szybkie umycie i odkażenie wyposażenia i samego terrarium, akwaterrarium, wiwarium.

Utrzymanie higieny i czystości w terrarium akwaterrarium jest bardzo ważne

Masz węża? jaszczurkę? żółwia? żabę? ptasznika? kameleona? albo inne terraryjne stworzonko? Mieszka u Ciebie pod dachem i liczy na Ciebie...

Podstawą zdrowia hodowanych przez Ciebie zwierząt jest zachowana czystość w ich mieszkaniu czyli w terrarium, akwa-terrarium. Niestety dla opiekunów, żółw czy agamka lub inny przedstawiciel gada, płaza nie posprzątają po sobie. Trzeba zakasać rękawy i do roboty ... Różne gatunki terrariowe wymagają innego podejścia do kwestii porządku. Rzadziej posprzątasz po dorosłym wężu, częściej po małolacie jaszczurce. Im więcej je, tym częściej prace porządkowe wykonujemy.

Należy bezwzględnie i natychmiast usuwać kał, mocz, złuszczoną skórę, resztki pokarmu

Należy czyścić baseny, poidła i wymieniać podłoże. Dobór odpowiednio dobranego podłoża pomoże w sprzątaniu. Ceramiczne poidełka i miski na wodę lub pokarm trzeba wyszorować szczoteczką i spłukać ciepłą wodą. Stosuj tylko odpowiednie środki czystości, żeby nie zniszczyć sprzętu.

Masz żółwia wodnego - dosyć często będziesz musiał wymieniać wodę w basenie.

Masz jaszczurkę?  Zabieraj miskę z jedzeniem, jeżeli Twój pupil nie dojadł karmy.

higiena w terrarium, czym czyścić

Dlaczego ważne jest regularne sprzątanie w terrarium?

W wilgotnym i ciepłym środowisku, takim jakie panuje w terrarium, rozwój bakterii następuje bardzo szybko! Wystarczy nasiąknięta moczem ściółka, żeby pojawiła się pleśń, grzyb i inne drobnoustroje.

Wskazówki jak się nie namęczyć, żeby było ogarnięte terrarium

Dyscyplina, dyscyplina i jeszcze raz dyscyplina. Tutaj dyscyplina = systematyczność. To pomaga. Z czasem nawet nie zauważysz, że sprzątasz :) Wyznacz sobie jeden dzień w tygodniu na prace porządkowe przy zwierzętach, te podstawowe. "Grubsze" sprzątanie 1 x na miesiąc. "Kapitany remont" co pół roku. Poniżej poradnik sprzątacza:

  • Odchody powinny być usuwane natychmiast lub przynajmniej 1 raz na dobę.
  • Zabieraj niezjedzoną karmę regularnie.
  • Podłoże ze względu na „pochłanianie” nieprzyjemnego zapachu związanego z oddawaniem moczu i kału należy wymieniać co 2-3 miesiące.
  • Szyby w terrarium myj regularnie. Zachlapane wodą wyglądają kiepsko. Zaschnięte krople na szybie przeszkadzają w obserwacji zwierząt i zdjęcia wychodzą źle :)
  • Częstotliwość sprzątania zależy od stopnia zabrudzenia, ale minimum należy zachować.

Czyste terrarium - domowe sposoby: ocet, soda, wrzątek?

Często zadajecie nam pytanie: czy można czyścić terrarium octem lub sodą? Uważamy, że takie babcine sposoby sprawdzą się przy porządkach domowych, ale niekoniecznie przy sprzątaniu wybiegu dla zwierząt. Wiemy, że niektórzy praktykują czyszczenie szybek w terrarium u gadów wodą z octem. Można, ale wadą jest jednak długotrwałe wietrzenie, ponieważ po takim zabiegu "kwaśny zapach" utrzymuje się dosyć długo. Czas sprzątanie się wydłuża. Zdecydowanie mówimy NIE octowi na ściółkę / podłoże. Szkło ewentualnie tak, miskę z wodą ewentualnie tak, podłoże bezapelacyjnie NIE.

Co do sody oczyszczonej. Soda pozostawia po sobie osad... też nie dobrze.

Wrząca woda: tu trzeba uważać. Grozi poparzeniem właściciela, niektóre naczynia mogą popękać lub stracić powłokę ochronną, staną się bezużyteczne.

Dezynfekcja terrarium

Oprócz normalnego czyszczenia terrarium (mycie misek, poideł, wodospadów itp.) powinno się je cyklicznie przemywać lub spryskiwać środkiem dezynfekującym. To nie zaszkodzi, może tylko pomóc. W przypadku, gdy zauważymy objawy choroby bakteryjnej lub pasożytniczej, trzeba dokładnie wysprzątać i zdezynfekować terrarium. Takimi oznakami, że rozwija się choróbsko jest zmiana zachowania zwierzęcia!

Do szybkiej dezynfekcji i odkażenia zbiornika polecamy znakomity środek odkażająco - myjący VIRKON. Z proszku sporządza się roztwór wodny i tą cieczą opryskuje zbiornik lub przemywa elementy wystroju. 1 saszetka wystarczy na bardzo długo. Ważne: przygotuj sobie roztwór w ilości np 1 litra. Zużyj go w ciągu 24 godzin. Później już będzie bezużyteczny (jak straci różowy kolor).

Inne przydatne przybory do utrzymania czystości w terrarium

Ze wszystkich czynności jakie wykonujemy przy gadach czy płazach żyjących w naszym domu, najbardziej nielubianym zadaniem jest sprzątanie. Znamy to z autopsji. Jednak trzeba to robić, dla dobra zwierząt i dla siebie! 

Ważne. Często kupujący egzotyczne zwierzątko, nie zdają sobie sprawy z faktu, że zwierzęta mogą przenosić choroby odzwierzęce. Jaszczurka, wąż, a nawet żółw mogą być nosicielem bakterii (najczęściej Salmonelli).   Porada: zawsze myj ręce po kontakcie z osobnikiem mieszkającym w terrarium! Nie okazuj czułości gadom poprzez całowanie! 

Zachowuj higienę osobistą dla siebie i dla zwierząt!

Oferta odkażacza terrarium i innego wyposażenia dla Ciebie i Twoich zwierząt w naszym sklepie terrarystycznym darewit

 Virkon do mycia i sterylizacji


Zabraniamy kopiowania zdjęć oraz artykułu w całości lub w części BEZ ZGODY administratora strony i właściciela firmy darewit.pl. Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze.

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy