Kurczęta po wylęgu: temperatura, pierwszy spacer, co dawać jeść

kurczęta po wylęgu, co dalej robić

 

Cenne informacje jak postępować z małymi kurczakami po wykluciu!

Spis treści:
  • Nasze doświadczenie
  • Temperatura u kurcząt
  • Kiedy wyprowadzamy kurczęta
  • Co dajemy jeść pisklakom, jak karmimy swoje pisklęta
  • Sprawdzona receptura dla kurcząt
  • Jak często dajemy jeść pisklakom
  • Czystość wokół pisklaków

W jednym miejscu zgromadziliśmy dla Państwa informacje, których sami potrzebowaliśmy, jako początkujący hodowcy drobiu. Teraz wydaje się to śmieszne, ale kiedyś ... Jako żółtodzioby, nomen omen, zaplanowaliśmy sobie, że będziemy hodować kury, tak dla siebie, nie zarobkowo. Co swoje jajko to swoje. Wiemy co jemy ... Problemy się zaczęły później.

Postanowiliśmy, że zaczniemy podbierać jajka swoim kurom i wylęgać je w inkubatorze. Pierwsze pisklęta na świecie, a my z przysłowiową ręką w nocniku ... Na szczęście, z pomocą przyszli nam dobrzy ludzie i cudowny weterynarz. Nie będziemy pisać o wtopach, ale przekażemy fachową wiedzę o tym jak prawidłowo dbać o malutkie kurczaczki. Zapraszamy!

Temperatura dla kurcząt

Na początek odpowiedź na pytania: jaka powinna panować temperatura u piskląt kurczaków? Do kiedy ogrzewać kurczaki? Kiedy przestać dogrzewać?

Poniżej tabela temperatur w odchowalniku, do 8 tygodnia życia.

Jak długo i do kiedy ogrzewamy kurczaki
Wiek kurcząt Temperatura
1 dzień życia 33 °C
2 dzień życia 33 °C
3 dzień życia 32 °C
4-7 dzień życia 30 °C
2 tydzień życia 28 °C
3 tydzień życia 26 °C
4 tydzień życia 28 °C
5 tydzień życia 22 °C
6 tydzień życia 20 °C
7 + tydzień życia 18 °C

 

Jak można zauważyć na powyższym wykazie temperatur, najbardziej wrażliwym momentem dla kurczęcia, jest pierwszy tydzień jego życia na świecie. Szczególnie ważne są jednak pierwsze 3 doby! Matka kura świetnie sobie radzi jeżeli pisklęta wykluły się naturalnie w gnieździe. Okrywa je swoimi piórami dając potrzebne im ciepło. Wodzi je i im przewodzi.

Za monitoring stanu temperaturowego wokół pisklaków, które wylęgły się z aparatu lęgowego lub zostały kupione w wylęgarni, lub na targu odpowiedzialny jest człowiek. Takie kurze niemowlęta wymagają szczególnej troski.

U nowonarodzonych kurzych niemowlaków termoregulacja zacznie funkcjonować dopiero po miesiącu. Do tego czasu gospodarz / rolnik / właściciel nowego stadka będzie musiał doglądać i dbać o prawidłową temperaturę. Każde zaniechanie i nie trzymanie reżimu temperaturowego będzie skutkiem zachorowań z powodu hipotermii (niedogrzanie), hipoglikemii (zanik glikogenu w wątrobie), w najgorszym wypadku upadkami.

Bardzo ważne jest odpowiednie dogrzanie odchowalni (wychowalni). Warunki środowiska w jakim się wychowują kurczęta mają przełożenie na dalszy etap ich życia!

Dowiedz się więcej

O przygotowaniu odchowalni na przybycie nowych lokatorów piszemy na stronach

Odchowalnik dla piskląt 

Odchów fermowy piskląt

Warto wspomnieć, że w odchowalniku, w kurniku wymieniamy powietrze, mówiąc po ludzku, wietrzymy. Po kliku dniach bez wietrzenia odczuwalny jest zaduch. Opary amoniaku, nadmiar dwutlenku węgla, wzrost wilgotności to efekt odchodów, rozkładu ściółki, oddychania kur. Wietrzymy nie za długo, ale jednak. Wentylacja w odchowalniach jest ważna!

W tym miejscu jeszcze wspomnimy, że najefektywniejszą metodą ogrzania malutkich kurczaczków jest lampa Kwoka. Trzeba dobrać odpowiednią moc żarówki grzewczej i sztuczna kwoka swoją robotę zrobi.

Ważne: Trzeba dopasować sztuczną kwokę do ilości ptaków, żeby się nie zbijały i nie dusiły wzajemnie. Jak będą się skupiać to oznaka, że jest im za zimno. Moc i ilość żarówek trzeba dopasować do warunków panujących w kurnikach odchowalniach.  Przypomnimy co pisaliśmy o kwokach, są to specjalistyczne żarówki promienniki podczerwone.

Więcej o ogrzewaniu kurcząt żarówkami

Jak grzeją kwoki podczerwone

O Kwokach promiennikach 

O ogrzewaniu zwierząt

Pierwszy spacer kurcząt czyli kiedy wyprowadzamy kurczęta

Bez wątpienia stwierdzamy, że kurzęce przedszkole wyprowadzamy na dwór, kiedy osiągną prawidłowy rozwój. Nie chorują, są aktywne, ruchliwe, ciekawe świata. Przypada to na ok. 2 tydzień życia. Pierwsze wyprowadzania powinny odbywać się na krótko maksymalnie do 3 godzin. Jak wyżej wspomnieliśmy, rozwój organizmu i nabycie prawidłowej termoregulacji u kurcząt trwa 1 miesiąc, dlatego nie wskazane są długie wycieczki. Na początek hartujemy ptaki i z czasem przedłużamy pobyt na świeżym powietrzu. Na całą dobę możemy pozostawić młode kurki dopiero jak osiągną miesięcznicę pod warunkiem odpowiednich warunków pogodowych i pory roku.
Dla nas jest to oczywiste, ale napiszemy, na młodociane kurczakowe spacery wybieramy dzień słoneczny, mało wietrzny, bez opadów deszczu.

Co i kiedy podawać kurczętom czyli podstawy wyżywienia piskląt

W pierwszych godzinach życia od wyjścia ze skorupy, pisklę potrzebuje WODY. Ważniejsze jest postawienie poidełka z ciepła wodą niż podanie jedzonka. Związane jest to z rozwojem funkcji. Kurczaczkowi, który jest wymęczony wyjściem na świat, bardziej chce się pić niż jeść. Przez dobę od narodzin kurczak czerpie pożywienie z woreczka żółtkowego dlatego nie odczuwa głodu. Zatem na początek: ustaw poidło w płytkim naczynku, nalej ciepła wodę około 20°C. Niższa temperatura cieczy narazi kurczęta na zapalenie układu oddechowego.

Z badań naukowych wynika, że pisklę wypija od 30 do 50 ml wody na dobę.

Od drugiej doby, wprowadzamy paszę. Można podawać pokruszone żółtko kurze zmieszane np. z kaszą manną lub kukurydzianą, ześrutowaną pszenicę. Stopniowo rozszerzamy menu kurcząt. Jakość karmy jest bardzo ważna. Można kupić gotową mieszankę paszową dla kurczaków, ale ważne żeby była przystosowana do wieku naszego pisklaka. Na początek starter dla kurczaków, potem wieloskładnikowy pokarm dla kur. Nazw producentów nie wymieniamy. To nie jest artykuł sponsorowany. Ważne: pierwsze 8 tygodni podajemy kruszonkę, potem już normalnie granulat. Do siódmego tygodnia podajemy tylko paszę pełnoporcjową, potem karmidła z pszenicą, ale grubo mieloną. Całą pszenicę od 10 tygodnia.

Dla zdrowego rozwoju w codziennym pokarmie dla piskląt powinny się znaleźć:

  • mieszanki zbożowe,
  • produkty z kwaśnego mleka (niskotłuszczowy biały ser, twaróg), dostarcza wapnia, azotu i białek
  • jajka na twardo

Produkty te mieszamy ze sobą i taką kruszonkę podajemy.

Ser dla kur? Tak. Tworzy mikroflorę w układzie trawiennym kurczaczków, ma pożyteczne mikroorganizmy.

Sprawdzona receptura dla kurcząt.

Do jedzenia kurczaczkom możesz dawać wiele rzeczy. Wszystko co matka ziemia urodziła.
  • zboże: pszenica (ozima, jara), pszenżyto, pęczak
  • kukurydza: w niewielkich ilościach, najlepiej gotowaną i ześrutowaną
  • ziemniaki (pyry): gotowane, mieszamy ze zbożem
  • marchew
  • dynia
  • cukinia
  • chleb: zeschnięty i pokruszony jako dodatek, w niedużych ilościach
  • zielenina: trawa krótko skoszona, nie może być mokra i za długa
  • zlewki z domu
  • gotowe pasze kupne
  • warto podawać kredę pastewną. Kury nie mają tendencji do dziubania jajek. Skoro to robią to brak im wapnia.
  • witaminy do wody
WAŻNE: Kurczaki powinny mieć stały dostęp do jedzenia i picia.

Częstotliwość karmienia piskląt

Od pierwszych dni wylęgu kurczaki należy karmić w odstępie 2 godzin. Z czasem karmimy rzadziej.

CZYSTOŚĆ wokół piskląt i młodych kurczaków jest BARDZO WAŻNA!

Wskazówki higieniczne, wiemy, że nie trzeba przypominać, ale dla zasady wypada.
  • zachowanj higienę poideł i wody
  • wylej starą wodę i umyj dokładnie poidła,
  • napełnij świeżą, ciepłą wodą.
  • paszę wsypuj do paśników -
  • przybory do karmienia kurczaków MUSZĄ BYĆ CZYSTE
  • usuwaj resztki niezjedzonego pokarmu

PODSUMOWANIE

KARMA DLA PISKLĄT I KURCZĄT powinna być optymalnie zbilansowana i powinna składać się ze zbóż, pokarmów białkowych, zielonek, minerałów i witamin. Tylko wtedy Twoje kurczaki będą zdrowe! W przypadku, kiedy kurczęta nie dojadą porcji to oznaka, że dajesz za dużo, zmniejsz porcję - zaoszczędzisz.
Wszystko powyższe dotyczy większości odchowywanych piskląt: kurczaków kur, indycząt, gęsiąt, przepiórek itd. Każdego drobiu.

Wszystkie modele zestawów do ogrzewania piskląt, kur, kurczaków kup tanio w sklepie darewit ZOBACZ odchowalniki dla piskląt kurczaków

Tagi: Do kiedy ogrzewać kurczaki, Kiedy kurczaki do kurnika, Temperatura dla kurcząt, Kiedy kurczaki na dwór, Czym karmić kurczaki 6 tygodniowe, Kiedy przenieść kurczaki do kurnika, Jak zrobić odchowalnik dla piskląt

Zabraniamy kopiowania, przetwarzania, wykorzystania naszego opisu zgodnie z Ustawą o Ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy