Klucie piskląt - II etap inkubacji

W tym miejscu omówimy szczegółowo proces klucia piskląt.

Wszystkie zdjęcia na naszych stronach pochodzą z naszego archiwum, z naszych inkubacji, naszymi urządzeniami klujnikowymi.

Faza klucia przypada na ostatnie 3 dni procesu inkubacji.

Jak wspominaliśmy na poprzednich stronach, każda inkubacja składa się z dwóch etapów: pierwszy to wylęganie (nagrzewanie jaj), a drugi to wykluwanie piskląt inaczej wychodzenie kurczaka ze skorupki.

Klucie z jaj i nakłuwanie jaj przez ptaki to najważniejszy moment w procesie inkubacyjnym!

Jak długo wylęga się (inkubuje) jaja ptasie podajemy tutaj

wykluwanie piskląt z jaja inkubatory

Dla przykładu: długość inkubacji jaj kury to 21 dni, faza wylęgania (I etap) to pierwsze 18 dni, faza klucia (II etap) to kolejne 3 dni, zatem wykluwanie zaczyna się od 18 dnia inkubacji.

Kiedy zarodek, rozwinie się i przekształci się w pisklę to szykuje się do wyjścia. Zaczyna od nakłuwania skorupki, po to aby w ciągu 3 dni wyjść na zewnątrz jajka. Nakłuwanie (pękanie jajka) zaczyna się zawsze w szerszym końcu jaja, tam gdzie znajduje się komora powietrzna. W tym okresie wychodzenia pisklęcia koniecznie należy zwiększyć wilgotność i kontrolować poziom wody w inkubatorze (na tacy do tego przeznaczonej lub na dnie urządzenia - w zależności od modelu inkubatora).

Nie można zapomnieć również o zapewnieniu dobrej wentylacji otwierając wszystkie otwory wentylacyjne znajdujące się w inkubatorze lub po prostu otwierając na krótko pokrywę inkubatora. Po rozbiciu skorupki pisklę zaczyna oddychać powietrzem dlatego musi być jego wzmożony dopływ. Niezapewnienie odpowiedniej wentylacji i wymiany gazowej może spowodować przegrzanie jaj i uduszenie się piskląt.

Obserwując wnętrze wylęgarni (w zależności od modelu mogą to być okienka, szybki, przezroczysta pokrywa itd.) trzeba zwrócić uwagę na to, czy podczas fazy wykluwania znajdują się na nich kropelki wody.

Cenna rada na czas wydziobywania się kurczaków z jajka!

W czasie wykluwania nie obracamy jaj - absolutny zakaz obracania, przekręcania, bujania itd..

Z naszych doświadczeń wynika, że każdy obrót jaja w fazie klucia pisklęcia może zaburzyć proces „narodzin i doprowadzić do tego, że pisklę nie wyjdzie ze skorupki.

Pamiętaj o następujących czynnościach:

  1. zwiększ wilgotność w komorze inkubacyjnej
  2. wentyluj klujnik
  3. obserwuj cały proces i wyciągaj wyklute maluchy 
jak wychodzi kura z jajka

Co w jajku piszczy?

Jeszcze przed pojawieniem się pierwszych nakłuć na jajkach można usłyszeć dobiegające z nich odgłosy. Zwiastuje to przechodzenie piskląt z fazy wylęgu do fazy klucia.

Dochodzące z inkubatora 'piskanie' badaj jednego pisklęcia stymulują także pozostałe pisklęta do działania. W bardzo krótkim czasie można zauważyć, że zwiększa się liczba dziurek w jajkach.

Co zrobić z wyklutym pisklęciem?

Świeżo wyklute pisklaki pozostawia się w inkubatorze do wyschnięcia. Oczywiście jeżeli jest to małe urządzenie, w którym panuje duża wilgotność, to pisklę nie będzie całkowicie suche i puszyste.

Zaraz po wydostaniu się pisklęcia z jajeczka, będzie ono bardzo wycieńczone 'ciężką pracą' jaką musiało wykonać, żeby się wydostać. Po około 4 godzinach widać już zdecydowaną różnicę w jego zachowaniu, zaczyna być ruchliwe i „żywe”.

Nie pozostawiajmy dłużej takiego osobnika w inkubatorze! Może narobić wiele złego np. poprzekręca inne jajka i zaburzy proces wykluwania pozostałym pisklętom.

Jeżeli posiadamy kojec inaczej odchowalnik przenieśmy pisklęta do nagrzanego urządzenia, które nazywamy odchowalnikiem, lub w przypadku jego braku, pod sztuczną kwokę czyli zawieszoną nad pisklętami żarówkę grzewczą zwaną fachowo promiennikiem podczerwieni. Żarówkowe promienniki dostarczają dużo ciepła ponieważ są do tego celu przeznaczone (mają zadanie grzać) Nie polecamy stosowania zwykłych żarówek oświetleniowych lub halogenów. To duży błąd !

wylęg kurczaka z jajek

Jak długo trwa wykluwanie?

Cały proces klucia wszystkich jaj z inkubatorów, jeżeli były utrzymywane odpowiednie warunki wylęgu, powinien zakończyć się najpóźniej w ciągu 48 godzin. Po tym czasie, niewyklute jajka należy wyrzucić. Nie liczmy na to, że „coś” się jeszcze może wykluć, bo jeżeli nawet tak się stanie, to możemy być pewni, że takie pisklę będzie słabe i w ciągu paru dni może „zejść”, a już na pewno, jeżeli przeżyje, nie będzie miało dobrym cech genetycznych i nie będzie dobrym materiałem hodowlanym.

Pomagać pisklętom wydostać się z jajka, czy nie?

To odwieczny problem hodowcy. Często mówimy "Szkoda pisklaka"... Rzeczywiście szkoda, ale...

Pamiętaj, że jeżeli kurczak jest SILNY I PRAWIDŁOWO ROZWINIĘTY - TO SAM WYJDZIE z jajka !

W czasie wykluwania nie pomagamy w żaden sposób wydostawać się pisklętom, nie obłupujemy skorupek i nie wyciągamy ich na siłę. Można w czasie takiego procesu odszczypywania skorupy poważnie uszkodzić ptaka. Pisklęta, która mają jakiekolwiek zwyrodnienia czy oznaki deformacji również nie nadają się do dalszego odchowu.

Odwieczne prawo natury - kto ma przeżyć , przeżyje.?

Więcej na temat wylęgania

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego on-line

 

Tagi: wykluwanie piskląt, nakłuwanie jajek przez kurczaki, wylęganie jaj, klucie w inkubatorach

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy