Agama brodata PORADNIK

Agama brodata Pogona vitticeps ABC hodowli

PORADNIK dla hodowców agamy brodatej czyli jak dbać o agamy brodate w naszym domu

agama brodata Pogona vitticeps Poradnik hodowlany darewit

Pochodzenie: Australia

Środowisko naturalne: suche i ciepłe sawanny, kamieniste pustynie oraz stepy pokryte suchą trawą

Dieta w środowisku naturalnym: głównie owady, pajęczaki, stawonogi oraz rośliny

Terrarium dla agamy brodatej

Nasze pierwsze terrarium miało wymiary 90x50x50 cm i wystarczyło nam dla dwóch małych agam do ok. 8 m-ca życia. Takie terrarium mogłoby być docelowym dla 1 jaszczurki karłowatej. Najlepsze terrarium dla dorosłej agamy to 120 cm długości, 60 cm wysokości i 70 cm szerokości  (150x70x60 cm).

W okresie letnim, jak jest ciepło, można wypuszczać jaszczurkę "na spacer". Oczywiście "spacer" nie znaczy wypuszczanie gada na kilka godzin samopas.

W warunkach domowych można wyjąć gadzinę na kilka minut, żeby się przeszła, pamiętając o tym, że jest to gad zmiennocieplny i nie może długo przebywać poza ciepłym terrarium.

Na szczęście agamy brodate nie potrzebują wysokiego terrarium jak np. kameleon, ale na pewno terrarium powinno być szerokie i długie w podstawie. Najlepsze terrarium dla jednego osobnika, według naszego doświadczenia, powinno mieć wymiary minimalne: 100-120cm długie, 60-80cm szerokie, 50-60cm wysokie. Przy hodowli większej ilości agam należy powierzchnię terrarium proporcjonalnie zwiększyć. Agama powinna mieć miejsce na swobodne poruszanie się w całym terrarium. Najlepiej jeśli terrarium jest wielopoziomowe, w tym celu można zbudować półki lub zastosować grubą gałąź lub korzeń.

Które terraria są lepsze: szklane czy drewniane ?

Uważamy, że dla brodaczy lepsze są drewniane. Biorąc pod uwagę fakt, że w terrarium musi być wysoka temperatura to zdecydowanie lepszym izolatorem ciepła jest drewno niż szkło. Drewniane terrarium będzie bardziej ekonomiczne w utrzymaniu i kosztach za prąd. Dodatkowo istnieje więcej możliwości ocieplenia i ozdobienia takiego terrarium, montażu różnych elementów grzewczych czy urządzeń pomiarowych.

Terrarium z drewna można zbudować samemu adoptując np. starą szafkę oraz łatwo dostosować się do możliwości wykorzystania przestrzeni i wystroju np. własnego pokoju. Takie terrarium będzie tańsze niż szklane i budującemu przyniesie wiele satysfakcji, i dumy z osiągniętego celu !

Oświetlenie i ogrzewanie terrarium dla agamy

Agamy brodate są zwierzętami, które są aktywne w czasie dnia zatem należy tak dostosować warunki panujące w terrarium aby zapewnić im 10-12 godzin oświetlenia dziennego. U tych super jaszczurek MUSZĄ pracować razem dzienne żarówki ogrzewające i dzienne żarówki z UV-B (świetlówki, metaholofeny, 3w1)

Dzienne (czas trwania 10-12h) - żarówka grzewcza przeźroczysta promiennik podczerwieni tzw lustrzanka. Potrzebne do stworzenia wyspy cieplnej gdzie agama wygrzewa się rano po przebudzeniu i po jedzeniu. Super polskie żarówki dla agam

Koniecznie świetlówka - żarówka emitująca promieniowanie UVB np.: świetlówka Exo-Terra Reptile UVB 150 (dawne Repti-Glo 10.0) lub Reptile UVB 200, moc świetlówki 13W dla terrarium poziomego o długości do 80cm, 25W w terrarium poziomym powyżej 100cm. Świetlówki z UVB stosuje się w celu zapobiegania krzywicy (wspomaganie przyswajania wapnia i produkcję Wit. D3) oraz do prawidłowego metabolizmu gada. 

Nocne: kabel grzewczy lub mata grzejna, koniecznie podłączona do regulatora temperatury. Można również stosować kamień grzewczy lub ceramiczny emiter ciepła (wygląda jak żarówka ale nie jest szklany i nie świeci). Kable grzewcze dla agam

Jaka temperatura w terrarium agamy brodatej

Zakres temperatur (konieczny termometr lub termometr z higrometrem): w dzień około 28ºC w najchłodniejszym miejscu do 35 ºC pod żarówką grzewczą (wyspa ciepła), w nocy temperatura 20-22 ºC dla dorosłych agam i podrostków, 23-25 ºC dla maluszków.

UWAGA: powyższe temperatury nie dotyczą okresu zimowania !

Wilgotność powietrza: około 50% do uzyskania odpowiedniej wilgoci wystarczy wstawić do terrarium miskę z wodę lub spryskiwać wnętrze raz dziennie. Do pomiaru wilgotności powietrza służy higrometr.  

Podłoże  -  co na spód terrarium dla agamy brodatej ?

Od lat  zbiorniku u agam stosujemy drewienka bukowe (polecamy) lub chipsy kokosowe lub grubą korę.  Zaletą zrębków bukowych są: doskonałe wchłanianie zapachów, łatwe czyszczenie odchodów agamy, estetyczny wygląd, w odpowiedniej wilgotności brak pylenia, małe prawdopodobieństwo zaczopowania jaszczurki

Po konsultacjach z lekarzami weterynarii, specjalizacja mała egzotyka (przychodnia obok warszawskiego ZOO Salvet oraz Kajman) i za ich namową zrezygnowaliśmy z piasku jako ściółki ( w pierwszym badaniu kału wyszło od razu, że w odchodach jest piach !), zatem nie zalecamy używania piasku. Po pierwsze trudno się go sprząta, pozostawia nieprzyjemny zapach odchodów i nade wszystko może spowodować poważną chorobę jaką jest zaczopowanie agamy czy podrażnienie przewodu pokarmowego (piasek to przecież drobny kwarc, który jest ostry). Ostatnio modne stały się glinki. Problem z zapachem dzięki tym innowacyjnym materiałom pozostał, niestety.

Będziemy uporczywie namawiać na bukowe drewienka. Przez tyle lat hodowli żadna z naszych agam nie zaczopowała się drewienkiem pomimo różnych opiniach na forach internetowych!  

Żywienie i dieta agamy brodatej

Agamom należy podawać pokarm w proporcjach 70% owady, 30% rośliny!

  • Podstawa diety: świerszcze karaczany, szarańcza, mole woskowe, plankton łąkowy.
  • Uzupełnienie diety: mączniki, drewnojady, pokarm suszony i granulowany.
  • Uwaga: można podać raz w miesiącu noworodek mysi – dotyczy tylko dorosłych osobników, zwłaszcza samicy w czasie przygotowania do lęgów i po złożeniu jaj.
  • Pokarm roślinny: chwasty np. mniszek lekarski (mlecz), koniczyna, krwawnik, babka lancetowata, podbiał, ptasznik, gwiazdnica.
  • Zioła świeże i rośliny: bazylia, melisa, mięta, oregano, tymianek, kolendra, kapusta pekińska, rukola, roszponka, trzykrotka. Liście podawane okazjonalnie: truskawek, malin, jeżyn, porzeczek, winogron, rzodkiewki, liście drzew owocowych oraz topoli, brzozy, lipy, klonu, nagietek lekarski (cała roślina).
  • Owoce i warzywa: jabłko, gruszka, kukurydza, zielony groszek, papryka, marchewka, pomidor, arbuz.

Karmienie agamy: jak często

  • Młode agamy: 2 x dziennie lub mogą mieć stały dostęp do pokarmu.
  • Podrostki do około 30-40cm : 1 x dziennie.
  • Dorosłe: raz na 2-3 dni.

Bardzo ważne - rozpoczynamy karmienie najwcześniej po 2-3 godzinach od włączenia grzewczych żarówek dziennych i nie później niż na 2-3 godziny przed ich wyłączeniem.

Suplementacja -  witaminy i minerały dla agam

Sproszkowane samo wapno Calcium  np. firmy Trixie należy podawać młodym codziennie, a dorosłym do każdego posiłku.

Preparaty z zestawem witamin i minerałów w proszku np. Reptiland podawać raz w tygodniu, jeśli agama chętnie zjada „zieleninę” to w/w suplementy stosować raz na 2 tygodnie.

Zdrowie i pielęgnacja agamy brodatej

Dla małych agam i podrostków najlepiej stosować kąpiele, 15-20 minut w dość ciepłej wodzie ok. 37 ºC np 2 x w tygodniu. Przy takich zabiegach agamy nawadniają się, łatwiej się wypróżniają i łatwiej przechodzą wylinki.

U dorosłych : kąpiemy agamy rzadziej np 1 -2 razy w miesiącu.

Koniecznie co 6-12 miesięcy badanie kału i w razie potrzeby odrobaczanie

Zalecane co 24 miesiące kontrolne badanie krwi – ocena stanu nerek i wątroby. 

Higiena i kompleksowe sprzątanie terrarium połączone z wymianą ściółki oraz dezynfekcja preparatem Virkon, który likwiduje bakterie, wirusy i grzyby.

Potrzebne wyposażenie dodatkowe dla agamy

Pincety (pęseta) do podawania pokarmu i sprzątania. Kto chciałby brać karaczana czy drewnojada do ręki :)

Miseczka na żywy pokarm np. Exo-Terra

Płytka miska, basen – pojemnik do kąpieli

Spryskiwacz na wodę w celu nawilżania terrarium jeśli nie ma w nim miski z wodą

Programator czasowy - automatycznie wyłącza i włącza np. oświetlenie dzienne

Regulator temperatury TE-16 lub DT220 - kontroluje, włącza i wyłącza ogrzewanie

kablem lub matą grzewczą czy emiterem ceramicznym. 

Sztuczne rośliny – w celu dekoracji terrarium i naturalnego wyglądu półsuchego środowiska

Agama brodata dla dzieci ?

Jak najbardziej TAK . Agamy brodate jako nieliczne jaszczurki bardzo dobrze tolerują obecność człowieka. Hodowane w domu od młodego osobnika bardzo szybko przyzwyczają się do jego obecności, łatwo się oswajają. Najważniejsze jest to, że nie gryzą, nie są jadowite, nie „biją” ogonem, nie uczulają (doskonałe zwierzę dla alergików) i są aktywne tylko w ciągu dnia. Wraz z rytmem człowieka wstają i kładą się spać . Dziecko może obserwować zachowanie agamy przez cały dzień. ZWIERZAK ŁAGODNY Z NATURY! 

Rozmnażanie agam brodatych (dla doświadczonego hodowcy)

Rozmnażania agam nie należy zaczynać za wcześnie. Odpowiedni wiek na rozpoczęcie rozmnażania to 1,5-2 lata. Agama musi być dojrzała, zdrowa, „żywa” i chętna. Jeżeli w terrarium jest jedna samica i jeden samiec to może dojść do zamęczenia samicy przez samca. Może ona zostać za bardzo zdominowana. Najlepiej jak samiec ma harem (2-3 samice) wtedy panuje równowaga w przyrodzie zgodnie z przysłowiem  „i wilk syty, i owca cała”.

Obserwowanie zalotów samca to sama przyjemność – od nadymania brody, która staje się coraz ciemniejsza aż do koloru czarnego, stawianie kołnierza, po taniec kiwaczka ( samiec rusza głową w górę i w dół) zapraszając samicę do aktu. Samica albo go przyjmuje unosząc lekko ogon albo podnosząc bardzo powoli przednią łapkę daje znak, że nie chce.

Samica składa jajka po około 2-4 tygodniach od kopulacji oraz ponownie (już bez udziału samca) po kolejnych 2 tygodniach. Nasze samice znoszą od 15 do 25 jaj.

Czas inkubacji jaj zależy od ustawionej temperatury w inkubatorze i wilgotności powietrza. Najlepsze rezultaty osiąga się w temperaturze pomiędzy 29 a 30 ºC. Po około 90 dniach wylęgają się małe agamki o długości ok. 6-9 cm, samice i samce. Inkubacja w temperaturze wyższej jest krótsza ale wyklują się tylko samce. Chcesz zacząć reprodukcję agam brodatych? Polecamy super inkubator do lęgów gadzich.

Młode brodacze potrzebują dużej ilości pokarmu i suplementacji diety ponieważ bardzo szybko rosną. Właściwie prowadzone zmieniają wylinki nawet co 2 tygodnie.

Naszym zdaniem nie powinno się sprzedawać / kupować agam mniejszych niż 15 cm. Zatem jeżeli zależy Ci na kupnie zdrowej i dobrze rozwiniętej agamy nie kupuj mniejszej jaszczurki.

Wszystkie niezbędne elementy wyposażenia do terrarium dla agamy możesz kupić w naszym sklepie.

Wejdź do sklepu wyposażenie dla agamy

 

Artykuł na temat agamy brodatej powstał na podstawie własnych, wieloletnich doświadczeń w hodowli agam brodatych.

Zdjęcia poniżej pochodzą z naszego archiwum i są naszą własnością. Treść i zdjęcia chronione są prawem autorskim w myśl obowiązujących przepisów.

Agamy brodate w naszej firmie - galeria

Młoda agama brodata

agama brodata w terrarium - darewit

Terrarium dla agam brodatych

terrarium dla agamy brodatej - darewit

Samica i samiec agamy brodatej, samiec odmiany German giant orange

Samica i samiec agamy brodatej

Rozmnażanie agamy brodatej

rozmnażanie agam brodatych, składanie jajek

Jaja agamy brodatej

Jaja agamy brodatej

Młode agamy brodatej - odmiany barwne

Odmiany barwne młodych agam brodatych - darewit

Inkubacja jaj agamy brodatej

inkubacja z jaj agamy brodatej pogona

Wylęg agamy bodatej - jaszczurka opuszcza jajko

wykluwanie się agamy z jajek

Młode agamki brodate

młode agamy brodatej

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy