O PROMIENNIKACH PODCZERWIENI w szczegółach,
wykresy temperatur i dane techniczne

Spis treści:

  • Nasze doświadczenie
  • Jak zbudowana jest żarówka grzewcza promiennikowa
  • Podział podczerwieni na pasma (długość fal )
  • Ogrzewanie strefowe promiennikiem żarówkowym
  • Jaka jest temperatura pod promiennikiem lampowym 250W
  • Rozkład temperatur dla żarówek Philips PAR38
  • Porównanie temperatur pod żarówką tradycyjną i w szkle grubym
  • Jaką temperaturę osiąga najmocniejszy żarówkowy promiennik 375 Watt
  • Ile prądu zamienia się na grzanie
  • Opis trzonków, gwint promiennika

 

Nasze poznanie się z promiennikami sięga lat dzieciństwa. Szmat czasu temu ... Nawet nie wiedzieliśmy, że mamy z nimi do czynienia :)

Za dzieciaka, kiedy zimy były długie i mroźne, z temperaturą spadającą do minus 35 stopni i więcej, trzeba było dogrzać się inaczej niż kaloryferem / piecem.

Nad biurkiem do odrabiania lekcji, pamiętam, wisiała żarówka, z której ciepło padało na ręce... Po latach przyszła wiedza na temat tych żarówek. To popularne żarówki kwoki.

Miały swój czas w przeszłości i mają teraz. Producenci nazwali te żarówki promienniki podczerwieni.

O tych właśnie żarówkach napiszemy poniżej.

Wiedza poparta dużym doświadczeniem i wieloletnią współpracą z działem technicznym producenta Helios.

Jesteśmy od 2008 roku bezpośrednim dystrybutorem promienników tej firmy. Zapraszamy!

 

Jak zbudowany jest promiennik ?

Promienniki elektryczne, do takich należą żarówki podczerwone posiadają wewnętrzny element grzejny, którym jest szklany żarnik wolframowy. Wytwarza on falę cieplną (podczerwień) o bardzo dużej temperaturze. Ciepło "przechodzi" przez bańkę szklaną i jest oddawane na zewnątrz. We wnętrzu szkła, nad żarnikiem, znajduje się aluminiowy odbłyśnik, dzięki czemu ciepło odbijane jest do dołu z większą koncentracją.

Budowa elektrycznych lampowych promienników podczerwieni (taka jest nazwa producencka) zawsze jest taka sama! Niezależnie od producentów: Helios, Philips, Osram ... Helios -owe żarówki, jak zapewnia producent, ma opatentowany sposób na łączenie szkła z gwintem.

Bańki szklane na szyjce są 'zagwintowane' i na taśmie produkcyjnej zostają zatopione w trzonku (gwint metalowy). Taka metoda zamocowania skrętki w metalu daje pewność i stabilność pracy podczas użytkowania. Szkło nie wypada z gwintu! Dzięki temu promiennik cieplny może pracować non stop! Elektryczny promiennik od razu po włączeniu zaczyna ogrzewanie.

Podział podczerwieni na pasma

(długość fal)

Co to jest promieniowanie podczerwone, podczerwień, Infrared, IR?

To promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym, a falami radiowymi.

Nie widzimy go, ale odczuwamy.

Podczerwień znajduje się w spektrum widma w zakresie fal o długości od 760 nm do 1 mm.
Długość fal podaje się zazwyczaj w nanometrach [nm]

  • 1 nm = 0,001 µm = 0,000 000 001 m = 10−9 m

Mamy kilka podziałów podczerwieni na pasma, ale najczęściej stosowany podajemy poniżej.

podział podczerwieni pasma IR-A IR-B IR-C darewit

Podział podczerwieni - pasma długości fal
Nazwa podczerwieni Długość fali 
podczerwień bliska, krótkofalowa – IR-A 760 nm - 1400 nm (0.76 µm – 1.4 µm)
podczerwień średnia, średniofalowa – IR-B 1400 nm - 3000 nm (1.4 µm – 3 µm)
podczerwień daleka, długofalowa – IR-C 3000 nm - 1 mm (3 µm – 1000 µm

Żarówki promiennikowe Helios - wytwarzają podczerwień krótkofalową IR-A w zakresie fal 1200 nm – 1400 nm. Maksimum energii promieniowania przypada na zakres fal o długości 1100 nm do 1300 nm. Ta długość podczerwonej fali jest najbardziej efektywna w ogrzewaniu, w emisji ciepła.

Aby zobrazować, w jakiej części całego promieniowania IR mieści się fala ciepła emitowana przez żarówki Helios, przygotowaliśmy grafikę.

Na zdjęciu rozkładu widma, umieściliśmy żarówkę IR Helios. 
To w tym miejscu krótkofalowość widać "gołym okiem".

promienniki krótkofalowe IR-A, widmo sklep z promiennikami darewit

Promieniowanie termiczne odczuwalne jest natychmiast. Ciepło przechodzi bez strat przez powietrze i dociera do obszaru znajdującego się w polu działania żarówki.

Promienniki Heliosa należą do klasy promienników krótkofalowych. Krótkofalowy promiennik podczerwieni jest mobilny wystarczy umieścić go nad powierzchnią, którą chcemy ogrzać.

Zdajemy sobie sprawę, z faktu, że rozróżnienie z jakim promiennikiem mamy do czynienia, nie jest oczywiste, proponujemy zapamiętać: żarówki z podczerwienią (zwane Sollux ) to ogrzewanie krótkofalowe, panele grzewcze to ogrzewanie długofalowe.

Ogrzewanie stref promiennikiem żarówkowym

Stosując ogrzewanie promiennikowe zyskujesz lepszy rozkład ciepła (temperatury). Obieg ciepła pochodzący z żarówek zdecydowanie różni się od elektrycznych urządzeń nagrzewających typu: grzejnik konwekcyjny, grzejnik olejowy, farelka... Tu mamy do czynienia z efektem "połykania" powietrza, ogrzania go i "wypuszczenia" ciepłego.

Powtórzymy co pisaliśmy wcześniej. Ciepło z promiennika podczerwieni "przechodzi" przez powietrze i ogrzewa tylko miejsca, na które dociera. To podstawowa różnica działania wszystkich żarówek ! Dzięki temu korzystasz.

Nie ogrzewasz niepotrzebnie powietrza dzięki czemu nie wysuszasz go!

Na załączonej grafice pokazujemy różnicę jak ciepło obiega pomieszczenie przy ogrzewaniu tradycyjnym i ogrzewaniu podczerwienią. Zobacz rozkład promieniowania cieplnego przy wykorzystaniu ciepła wytwarzanego przez żarówkowe promienniki podczerwone. 

strefowe ogrzewanie promiennikami podczerwieni stanowisk pracy lub miejsca pracy - darewit

Uważamy, że jest to najbardziej efektywny sposób ogrzewania strefowego w pomieszczeniach. Dotyczy to zarówno pomieszczeń domowych jak i pomieszczeń przebywania zwierząt. Stąd tak duża popularność tego typu systemów ogrzewania podczerwienią.

Jeżeli szukasz sprawdzonych metod uzyskania szybko komfortu cieplnego to jest propozycja dla Ciebie. Jeżeli szukasz sposobu, żeby szybko podnieść temperaturę organizmów żywych i przedmiotów w otoczeniu, to właśnie znalazłeś.

  • idealne rozwiązanie do ogrzewania miejsc pracy i poszczególnych stanowisk pracy.
  • idealne rozwiązanie do ogrzewania boksów, części hal, taśm produkcyjnych i wielu innych
O zastosowaniu promienników więcej możesz przeczytać tutaj

Jak grzeje promiennik 250 W ?

Jaka jest temperatura pod promiennikiem lampowym 250 W ? Odpowiedź na przedstawionym schemacie. Widać rozkład temperatury (ciepła) dla promiennika o mocy 250 Watt, tradycyjnego, wykonanego ze szkła IR1.

Zauważyć można, że odczuwalność temperatury zależy od wysokości zamocowania żarówek. Im niżej tym temperatura jest większa. Zwiększając odległość żarówek od nagrzewanej powierzchni mających być ogrzane, obniży się.

I tak: na 10 cm od nagrzewanego miejsca będzie temperatura 175 °C, na wysokości 40 cm 50°C.

Podobnie jest z "szerokością" ogrzewania: im wyżej, tym "plama ciepła" jest większa, ale kosztem temperatury.

żarówki grzejne - rozkład temperatur darewit temperatura grzania wytwarzane przez promienniki podczerwieni sollux 250W

Rozkład temperatur dla żarówek Philips PAR38

Rozkład temperatury dla promiennika podczerwieni o mocy 175 W Philips wykonanego z grubego zbrojonego i prasowanego szkła  typ PAR-38 .

Temperatura promiennika Philips Par38 ze szkła grubego prasowanego

Porównanie możliwości ogrzania obszaru pod żarówką tradycyjną i w szkle grubym PAR

Porównanie ogrzewanych płaszczyzn przez promienniki podczerwieni  wykonane ze szkła miękkiego IR1 w bańce tradycyjnej oraz promiennika ze szkła prasowanego PAR. 

Ze względu na grubość szkła prasowanego z jakiego wytworzony jest promiennik PAR-38 można zauważyć utratę szerokości strefy grzania w stosunku do standardowych promienników. 

Znacznie ekonomiczniejszy wybór to żarówka grzewcza, promiennik w standardowym szkle.

Szkło typu PAR warto wybierać do miejsc, gdzie żarówka grzejna może być narażona na uderzenia (urazy mechaniczne) lub nie posiadamy specjalnie dedykowanych opraw do promienników podczerwonych.

Żarówka sollux Par Helios jest bardzo wytrzymała na wstrząsy, przypadkowe uderzenia dzięki specjalnej obróbce szkła (prasowanie i zbrojenie).

jak grzeją żarówki grzewcze sollux, porównanie

Porównanie temperatur pod żarówką tradycyjną i w szkle grubym.

Na grafice poniżej, prezentacja możliwości i porównanie rozkładu temperatury otrzymanej przez promienniki podczerwieni wykonane ze szkła miękkiego IR1 oraz promienniki ze szkła prasowanego PAR.

Do badań laboratoryjnych posłużyły: promiennik 250W w tradycyjnej bańce (tzw. gruszka) i promiennik 175 W z płaskim czołem i grubym szkłem (PAR).

Wyniki: żarówkowe promienniki ciepła, tradycyjne, uzyskują bardziej wyrównaną temperaturę grzania,  w przypadku kiedy będziemy oddalać się od środka promiennika.

Nie ma dużych różnic w temperaturze pod centralnym miejscem ogrzewania i w oddaleniu od niego.

Pod promiennikiem żarówką PAR najcieplej jest w centrum, pod żarówką natomiast im dalej od środka tym chłodniej.

Pik diagramu wskazuje, że jeżeli chcesz ogrzać większą powierzchnię i otrzymać bardziej stabilną temperaturę, to wybieraj promienniki tradycyjne z zaokrągloną kopułą.

promiennik PAR38 Philips Helios

Kolejne porównanie. Do badań wybrano promienniki tradycyjne, o tej samej grzewczej mocy 150W, ale innej grubości szkła.

Przypominamy, że szkło IR1 to tzw. szkło miękkie (jedna warstwa), IR2 to szkło twarde (dwie warstwy). Najnowsze technologicznie promienniki podczerwieni Helios produkowane są w twardym i mocnym szkle.

Żarówki grzejne z twardego szkła poza odpornością na udary termiczne i zmiany temperatury mają dodatkowo lustrzany odbłysk, który pozwala żarówce zwiększyć ilość ciepła bez większego poboru prądu. Są one bardziej energooszczędne niż tradycyjne promienniki w szkle miękkim.

Co wynika z badań i porównania? Otóż większa ilość ciepła emitowana jest przez żarówki podczerwone w szkle o raz grubszym niż tradycyjne IR2.

PORÓWNANIE PROMIENNIKA 150W w twardym i miękkim szkle - darewit

Jaką temperaturę osiąga najmocniejszy żarówkowy promiennik 375 Watt

Przedstawiamy charakterystykę temperaturową najmocniejszego z żarówkowych promienników podczerwieni 375 W Helios. Jest to najsilniej grzejąca żarówka grzewcza promiennikowa! Osiąga bardzo wysokie temperatury w miejscu grzania / ogrzewania. I tak jak w przypadku innych żarówek grzewczych, zmiana temperatury ogrzewania zmienia się w zależności od wysokości jej umieszczenia.

Najmocniejszy promiennik podczerwieni sollux 375W sklep darewit

Jak prąd zamienia się na grzanie ?

Na zdjęciu poniżej przepływu energii w promiennikach podczerwieni.

Pokazano jak promienniki cieplne wykorzystują energię elektryczną, żeby grzać i świecić.

jak prąd zmienia się w ciepło, przepływ energii przez promienniki podczerwini Infrared, sklep darewit

Rodzaje gwintów w promiennikach krótkofalowych

Nie wiesz jaki gwint ma Twoja żarówka? Podpowiadamy i pokazujemy graficznie jak sprawdzić.

Trzonki fachowo, po ludzku gwinty, wkręcane, mają oznaczenie literowe "E ". Cyfra po literze E oznacza szerokość gwintu i zawsze podawana jest w milimetrach.

Gwint standardowy to E27. Gwint E40 "Goliat", bardzo duży gwint (największy).

Z gwintów wkręcancy są jeszcze E14, te nazywamy paluszkami (najmniejsze).

Każdy szanujący się producent nie zastosuje gwintu poniżej E27 dla żarówek grzewczych / promienników o szerokości bańki szklanej 123-125 mm. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Mniejsze gwinty nie wytrzymają tak dużych temperatur jakie są wytwarzane przez żarówki. Bardzo szybko skończą żywot ...

UWAGA! Do promienników cieplnych z podczerwienią zalecane jest stosowanie specjalnie dedykowanych opraw promiennikowych ! 

Dlaczego? Ze względu na bezpieczeństwo używania!
 

Żarówki podczerwone osiągają bardzo duże temperatury, a część ciepła przenoszona jest także na gwint żarówek. Stosuj oprawy / klosze / osłony, które mają porcelanową lub ceramiczną wkładkę (miejsce, w które wkręcasz żarówkę).

Zobacz oprawy do promienników

rodzaje gwintów w żarówkach grzejnych darewit

Mamy nadzieję, że w czytelny sposób wyjaśniliśmy tematykę promienników. Staraliśmy się ! Teraz już wiesz jak grzeją żarówki z podczerwienią. Jaka jest różnica pomiędzy żarówkami ze szkła tradycyjnego i zbrojonego. Jak bezpiecznie używać energooszczędnych promienników żarówkowych IR.

PODSUMOWANIE: To działa, grzeje, oszczędza. Sprawdź sam

1. Promienniki grzeją jak Słońce: efektywnie, podczerwienią, zdrowo

2. Masz niewysuszone powietrze lepszej JAKOŚCI

3. OSZCZĘDZASZ pobór prądu, jeteś Eco

4. Możesz wybrać kolor światła i moc cieplną

5. Możesz wybrać optymalną moc do ogrzania stref, pomieszczeń, ludzi i zwierząt

6. Możesz PRZENOSIĆ, ZMIENIAĆ, USTAWIAĆ, tam gdzie potrzebujesz cieplejszego miejsca

7. Zyskujesz na niskim koszcie inwestycji i kosztach utrzymania

8. Zyskujesz dużą wydajność cieplną

9. Prosto od polskiego producenta, dla Ciebie

 

Zapytaj się, dowiedz, podejmuj decyzje z pełną informacją o produktach i z pełną świadomością.

Zadzwoń. Poświęcimy Ci całą naszą uwagę! Rozmowa do niczego Ciebie nie zobowiązuje, dowiesz się więcej, powiemy wszystko, co wiemy, sam zdecydujesz, czy zalety promienników Ci odpowiadają.

Napisz do nas Odpowiemy!

Doradztwo gratis! Nie ma się nad czym zastanawiać, pomożemy.

 

Największa oferta promienników podczerwieni dla Ciebie w naszym sklepie darewit

Zobacz promienniki ciepła IR

 

Tagi: Wszystko o grzaniu promiennikami podczerwieni, tabele temperatury promienników krótkofalowych, Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym, Jak oszczędzać na ogrzewaniu, oszczędne ogrzewanie promiennikiem

 

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy