ODCHOWALNIK dla piskląt ptaków, kurczaków  

Inne funkcjonujące nazwy: wychowalnik dla ptaków, wychowalnia piskląt, odchowalnia dla piskląt, kojec dla kurczaków, ogrzewacz kurcząt.

Co to jest odchowalnik?

Odchowalnikiem nazywamy fabryczne urządzenie elektryczne, lub wykonane samodzielnie, w którym trzyma się zwierzęta w ściśle określonych reżimach temperaturowych. Mają one na celu podtrzymanie życia i zdrowego rozwoju dopiero narodzonego zwierzęcia.

Odchowalnią możemy nazwać również miejsce, specjalnie oddzielone od innych zwierząt, gdzie odchowujemy poszczególne gatunki i rasy kur, drobiu wszelakiego, ptaków egzotycznych, psów, kotów, małpek i wielu innych przedstawicieli świata zwierzęcego.

W odchowalniku muszą panować warunki odpowiednie dla odchowu poszczególnych gatunków zwierząt.

odchowalnik dla kurczaków zrób to sam

Jak długo trwa wychów w odchowalniku ?

Odpowiadamy: tak długo jak wymagają tego zwierzęta. Zasada jest jedna: z odchowalni przenosi się zwierzęta, które przystosowały się do samodzielnego życia. Wtedy można je przenieść do klatek, kurników, wolier, pomieszczeń stadnych.

Na przykładzie drobiu: krócej malutkie przepiórki, dłużej kury, najdłużej indyki itd

Niebagatelny wpływ na termin przebywania w odchowalni ma tempo wzrostu np ptaków i same gabaryty odchowalniczego aparatu lub kojca.

Kiedy używamy aparatu odchowalniczego

Najbardziej popularne są odchowalniki wśród hodowców ptaków, w szeroko rozumianym drobiarstwie. Hodowcy, rolnicy, gospodarze przenoszą kurczaczki, które wylęgły się z inkubatorów. Wychowalnik pozwala na odchów piskląt bezpośrednio po wykluciu nawet w przypadku kiedy kura pozostawia swoje potomstwo. W świecie zwierząt mamy z tym procederem do czynienia dosyć często. Nie każdy hodowca ma kurę kwoczącą obce stadko maluchów.

Coraz częściej z ciepłych odchowalników korzystają hodowcy dużych papug (Ara, Kakadu, Żako ).

Jaka temperatura w odchowalniku dla piskląt kur ?

Zwykle do odchowalni przenosi się pisklęta po 2-3 godzinach od wyklucia z jaja. Zapewnienie pisklętom odpowiedniej temperatury po wykluciu szczególnie przez 7 pierwszych dni życia, bezpośrednio wpływa na kondycję ptaków w późniejszym etapie ich życia. Ma to ogromne oraz niebagatelne znaczenie po wyjęciu piskląt z inkubatora. Dotyczy to głównie gatunków bardzo wrażliwych na zmiany temperatur: paw, indyk, przepiórka, kuropatwa.

Temperatura w zamkniętym urządzeniu odchowalniczym powinna wynosić ok 30°C. Trochę inaczej będzie wyglądał rozkład temperatur w odchowalniku własnej roboty z użyciem kwoki grzewczej, o tym jak zrobić odchowalnik dla piskląt piszemy poniżej.

Więcej na temat temperatur w naszych poradnikach. ZOBACZ i Dowiedz się

Poradnik o temperaturach w odchowalniach kurcząt

Poradnik o żarówkowym grzaniu promiennikami

Fabryczny odchowalnik w ofercie sklepu darewit

Przedstawiamy model odchowalni, którą cechuje uniwersalność. Dobry, tani i pojemny odchowalnik dla piskląt kur po wylęgu w inkubatorze. Jeden z konkurencyjnych modeli  dostępnych na rynku. Gotowe urządzenie wykonane z termoizolacyjnego materiału jakim jest modelowany, twardy styropian.

odchowalnik dla piskląt, wychowalnia kurcząt kur odchowalnik kurcząt, wychowalnia ptaków

Atuty pisklęcego odchowalnika:

  • Duża pojemność, 
  • Zaprogramowany termostat utrzymujący w wychowalni temperaturę w zakresie 27-30 °C.
  • Okienka kontrolne do obserwacji zwierząt
  • Wentylacja wnętrza
  • Tania eksploatacja!
  • Energooszczędność, pobór mocy 15 W/h.

Budowa fabrycznego odchowalnika dla piskląt

Odchowalnia składa się z 3 części: podstawy - dna, pokrywy i kołnierza. Kołnierz pozwala na regulowanie wysokości odchowalni. Jest to istotne i może być wykorzystywane przy wychowie różnych gatunków ptaków, które w nim umieszczamy. Na spodzie wewnątrz znajduje się plastikowe dno, a na niem siatka. Cyrkulacja powietrza zapewniona dzięki siedmiu otworom wentylacyjnym na dnie i w pokrywie. Grzałka rurowa dostarcza ciepła i jest elementem grzewczym. Na wyposażeniu znajduje się żarówka 15 W, która symuluje dzień i daje światło.  

Zalety produkcyjnego odchowalnika

  • Urządzenie wykonane jest ze specjalnego, utwardzanego polistyrenu, doskonałego materiału izolacyjnego, odpornego na wysokie temperatury !
  • Prosta budowa
  • Prosta obsługa
  • Gładka powierzchnia zapewnia niezbędną higienę
  • Podłoga urządzenia wykonana jest ze specjalnej kratki umieszczonej na palecie, dzięki czemu odchody piskląt nie zalegają na jej powierzchni, a ich usuwanie jest bardzo proste

Przeznaczenie ogrzewacza

Dla większości piskląt, które należy po wykluciu przenieść z inkubatora jaj w celu ich osuszenia i odseparowania od innych niewyklutych jeszcze pisklaków. Przypominamy, że wylęgnięte kurczaki przenosi się do wychowalni w ciągu 2 - 3 godzin po opuszczeniu skorupy.

To urządzenie nadaje się także do odchowu papug. Ze względu na zakres temperatury panującej we wnętrzu, sprawdzi się też jako suchy inkubator dla gadów.

Fabryczny aparat odchowalniczy jest znakomitą alternatywą i prostym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają zdolności manualnych, czasu, materiałów i chęci zbudowania wychowalni własnoręcznie. Prezentowany model odchowalni dla ptaków możesz kupić w sklepie darewit. TUTAJ kliknij

Poniżej, prezentujemy schemat konstrukcyjny odchowalnika czyli jak jest zbudowany.

Budowa odchowalni - schemat

budowa odchowalnika dla piskląt, schemat

Dane techniczne odchowalnika

Pojemność do kilkudziesięciu piskląt, zależy od gatunku
Temperatura wewnątrz 27 - 30 °C (bez możliwości regulacji)
Zasilanie 230 V
Oświetlenie Żarówka 15 W
Waga 2,5 kg
Wymiary 470 x 470 x 260 mm (dł/szer/wys.)
Pobór prądu 15 W/godz.

 

Jak zrobić samemu odchowalnik dla piskląt, budowa krok po kroku

 

Parę rad i wskazówek odnośnie samodzielnego wykonania najtańszego odchowalnika. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczą odpowiednie materiały, sprzęt i chęć.

Potrzebne materiały:

  • skrzynka drewniana,
  • nieużywana szafka z regału,
  • duże kartonowe pudło,
  • siatka z drutu

Potrzebny sprzęt:

  • do ogrzania możesz zastosować czerwoną żarówkę grzewczą typu kwoka (fachowo nazywa się promiennik podczerwieni) 
  • koniecznie oprawę do żarówki.

Potrzebne wyposażenie:

  • karmik
  • poidło

Wymiary optymalne dla ok. 60 kurczaczków to: 90 cm długości, 60 cm szerokości, 60 cm wysokości (90x60x60 cm).

Nie rób niskich wnętrz, pisklęta muszą mieć przestrzeń do rozwoju. Z doświadczenia wiemy, że rosną szybko. Jak zrobisz za niski odchowalnik to posłuży za krótko.

Góra odchowalnika może być otwarta na 1/3 szerokości. Na tej części przymocuj drucianą siatkę. Unikniesz ucieczki piskląt. Do takich skocznych piskląt należą np. bażanty i przepiórki. Siatka także jest barierą ochronną oddzielającą od źródła ciepła. Poza tym będziesz miał naturalną wentylację.

Nad siatką możesz powiesić żarówkę kwokę. Do podanego wyżej rozmiaru odchowalni moc żarówki powinna mieć od 75 do 100 Watt.

Zanim wpuścisz drób do środka zmierz temperaturę w środku, w centralnym miejscu pod żarówką grzewczą. Powinna być 30-32 °C.

Hodowco pamiętaj, że w miarę wzrostu kurcząt należy przenieść je do czystego i suchego budynku inwentarskiego i nadal zapewnić im odpowiednią temperaturę, nawet do 6 tygodnia życia.

Dowiedz się więcej o grzaniu drobiu w naszych poradnikach

Oferta nalepszych odchowalni dla kurcząt

 

Szukasz inkubatora do klucia? Wylęgarki? Propozycja wylęgarek do klucia drobiu

Poradnik o zastosowaniu kwok grzejnych

Kompletny zestaw do odchowalni, do ogrzania piskląt

Inkubatory dla jaj drobiu, Wylęgarki, Klujniki

Tagi: wychowalnia dla ptaków, odchowalnik dla piskląt, odchowalnik dla kur, ciepły kojec dla piskląt, Odchowalnik jak zrobić, Kwoka odchowalnik dla piskląt, pomieszczenie dla kurczaków, ogrzewacz piskląt

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy