Podczerwień w przemyśle
Podczerwień w różnych gałęziach przemysłu
Promieniowanie IR (skrót IR pochodzi od słowa Infrared = podczerwień) zwane promieniowaniem cieplnym to niewidzialne dla oka, promieniowanie grzewcze, które przenosi ciepło w postaci niewidocznej fali.
Promienniki zwane lampami grzejnymi to żarówki o specjalnej konstrukcji żarnika, który emitują podczerwień, w zakresie długości fal 1200-1400nm, jest to tak zwane promieniowanie krótkofalowe. Ten zakres promieniowania IR jest najbardziej efektywny, która wnika do wewnątrz ogrzewanego przedmiotu czy organizmu. Fale podczerwone działają od wewnątrz do zewnątrz, od spodu w górę. Lampy te nie wysyłają szkodliwych promieni ultrafioletowych UV i są bezpieczne i łatwe w stosowaniu.
Dzięki swoim właściwościom grzejnym i głębokością wnikania jest idealnym źródłem ciepła wszędzie tam, gdzie wymagane jest szybkie nagrzewanie, ogrzewanie, dogrzewanie, wygrzewanie, przyśpieszenie procesu suszenia, odparowywanie, rozmiękczanie. Dlatego wykorzystywane jest chętnie w różnych dziedzinach życia.
Przykładowo podajemy wykorzystanie promienników podczerwieni IR w blacharstwie, w zakładach lakierniczych , w zakładach mechanicznych, w warsztatach samochodowych, w pracowniach technologicznych, przy produkcji wyrobów jubilerskich, w produkcji wyrobów z mat szklanych i poliwęglanowych.
Zastosowanie do:
- napraw renowacyjnych
- szybkiego suszenia i utwardzania zaprawek, szpachli i szpachlówek
- przy nanoszeniu gruntów i podkładów pod powłoki malarskie
- poprawek lakierniczych
- wstępnych warstw podkładowych
- suszenia wstępnego
- prac wykończeniowych
- do suszenia wszystkich rodzajów farb
- szybkiego odparowania rozpuszczalników z wygrzewanej powłoki
- przyśpieszania i ulepszenia utwardzaczy do lakieru
- rozmiękczania tworzyw sztucznych
- suszenie powłok karoseryjnych
- i wszędzie tam gdzie niezbędne jest ciepło
Korzyści stosowania promienników:
- Przenikanie ciepła w głąb materiału a nie tylko powierzchniowo
- Równomiernie wysuszają całą powłokę począwszy od podłoża
- Daje możliwość skierowania ciepła tylko tam gdzie chcemy ogrzać.
- Bezpośrednie ogrzewanie danego elementu powoduje obniżenie kosztów – brak strat ciepła bez konieczności ogrzewania powietrza.
- Skrócenie czasu naprawy
- Poprawa jakości
- Nie powodują cyrkulacji powietrza, a tym samym unoszenia się kurzu i pyłu
- Tańsza i tak samo skuteczna alternatywa dla drogich promienników ciepła stosowanych w specjalistycznych warsztatach
Inne wykorzystania promieniowania cieplnego z żarówek podczerwonych:
- w przemyśle chemicznym ( rozmiękczanie tworzyw sztucznych, klejenie, utwardzanie, suszenie)
- w przemyśle rolno-spożywczym np. do przyspieszenia procesu suszenia płodów rolnych, konserwacji zbóż i nasion, w zielarstwie do suszenia ziół (zapobiega pleśnieniu i przedwczesnemu kiełkowaniu), przy obróbce termicznej i do suszenia wstępnego i końcowego
- w pszczelarstwie, przy produkcji miodu, stabilizacja płynności
- wszystkich tam, gdzie wymagane jest dogrzewanie i przyśpieszenie procesu suszenia powierzchniowego oraz wgłębnego (w ceramice, w dekoratorstwie, drukarstwie, poligrafii, w przemyśle drzewnym, przemyśle skórzanym, garbarstwie)
- w budownictwie, przy osuszaniu murów, ścian, przyśpieszeniu schnięcia tynków i szpachli, suszeniu piwnic
- ogrzewanie punktowe stanowisk pracy na dużych powierzchniach (sklepy, kantory, szatnie, garaże), ogrzanie otwartych i półotwartych powierzchni (ogródki kawiarniane, tarasy, parasole grzewcze, wiaty, stragan), ogrzewanie przenośnych stanowisk monterskich, ogrzewanie odkrytych namiotów (wystawy, bazary, targowiska) hal magazynowych i produkcyjnych, baz transportowych i przeładunkowych, wąskich stref w sortowniach, chłodniach, rozlewniach,
- wszędzie tam gdzie nie można zastosować innego ogrzewania a potrzebne jest ciepło, dogrzewanie tymczasowych miejsc przebywania (mieszkania, łazienki, domy letniskowe, kampingi, łodzie)
- w produkcji roślinnej (rozsady, warzywa), w kwiaciarstwie do upraw roślin doniczkowych, kwiatów ; ogrzewanie szklarni lub ogrodów zimowych (można obniżyć temperaturę powietrza w szklarni bez ryzyka obniżenia temperatury liści)
- w gastronomii do ekspozycji gorących potraw w restauracjach i do utrzymywania ich w stałej ciepłocie (catering, restauracje, kawiarnie)
- w gabinetach kosmetycznych i odnowy biologicznej, w suchych saunach Infra-red, w zakładach fryzjerskich
- i wiele innych….