Początki sztucznych lęgów sięgają kilku stuleci, najwcześniej rozpoczęto je w krajach Bliskiego Wschodu (Chiny, Egipt) zdecydowanie później dotarły do Europy.
W przeciągu tych wszystkich lat udoskonalono budowę urządzeń do sztucznych wylęgów zwanych inkubatorami jaj oraz zwiększyła się wiedza o sposobie ich przeprowadzania.
Dlaczego są potrzebne inkubatory lęgowe do jaj? Dlaczego sztuczne klucie piskląt ?Obecnie zamiast lęgów naturalnych pierwszoplanową rolę zaczyna odgrywać sztuczne wykluwanie z pomocą inkubatorów do jaj czyli urządzeniach wylęgowych, które zapewniają warunki zbliżone do naturalnej nasiadki. Postęp naukowy i technologiczny wstąpił na obszary związane z gospodarstwami hodowlanymi, rolnictwem indywidualnym i hodowlami wielohektarowymi. Potrzeba szybkiego i skutecznego wylęgu drobiu skłoniła producentów do udoskonalania sprzętu zastępującego kwoki. Niestety coraz częściej pojawia się problem znoszenia jaj przez kury i porzucania ich. Na ten stan rzeczy mają wpływ: zmienność klimatu, ciepłe zimy, zaburzenie sezonowości i idące za tym zmiany sezonów lęgowych. Nie bez znaczenia jest także jakość karmy i wzbogacanie jej o różne specyfiki. To przyczyny, dla których warto sięgnąć po wylęgowy inkubator ptasi, który zastąpi naturalną nasiadkę. Należy pamiętać o doborze odpowiedniego urządzenia, który zaspokoi potrzeby wylęganych egzemplarzy. |
Sztuczne wylęganie posiada ogromne zalety wymienimy te najważniejsze:
Sposoby na udane lęgi lub poprawę wyników przeprowadzanych inkubacji.Hodowcy, którzy zaczynają dopiero inkubować muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nie z każdego jaja wykluje się pisklę. Wyniki wylęgu piskląt z jaj wykluwanych sztucznie, średnio mieszczą się w przedziale od 85 do 97%. Zależy to od wielu czynników, o tym piszemy na naszych stronach. W bardzo dużym zakresie sama umiejętność inkubowania ma ogromne znaczenie. Nie zawsze jest to wina używanej aparatury ! |
Oprócz błędów popełnianych przez hodowców, w czasie samej inkubacji, takich jak utrzymywanie złych parametrów wylęgania lub niestosowanie się do instrukcji obsługi urządzeń lęgowych, na udane lęgi mają wpływ również:
Przeczytaj również jakie są Najczęściej popełniane błędy w inkubacji jaj
Od kilku lat poszerza się grono hodowców, amatorów, pasjonatów, którzy decydują się spróbować swych sił w tym zakresie. Daje to duże możliwości - opisane powyżej.
Na rynku jest wiele dostępnych inkubatorów do jajek i wybór w zakupie odpowiedniego jest bardzo trudny. Należy pamiętać o tym, aby dostosować wielkość inkubatora do możliwości uzyskania jaj lęgowych (zbieranych czy kupowanych) i wielkości własnej hodowli.
Zakup urządzenia lęgowego to inwestycja, która może zwrócić się bardzo szybko. Inkubować można cały rok bez względu na warunki klimatyczne. Najlepiej jak inkubator będzie odpowiednio pojemny skuteczny, energooszczędny i prosty w obsłudze.
Urządzenia do sztucznej inkubacji jaj, oferta sklepu darewit domowe inkubatory jaj, wylęgarki dla jaj, klujniki ptasieWszystkie modele inkubatorów do wylęgu jaj (ceny i opis) w naszym sklepie Inkubatory dla jajek |
Inkubacja nie jest trudna, nawet osoba początkująca da sobie radę, trzeba tylko zachować odpowiednie warunki inkubacji dla różnych gatunków. Wiedza na temat naturalnej nasiadki i podglądanie natury pomaga niejednokrotnie uzyskać bardzo dobre wyniki w inkubacji. Dostęp do wielu publikacji prasowych, książek i internetu, a także wymiana doświadczeń z innymi hodowcami może pogłębić wiedzę.
Warto próbować ! Z nami się udaje !
Tagi: Aparat wylęgowy do jaj, aparat lęgowy jajek, wylęgarka jajek, wylęgnik, klujnik, wyklujnik cieplarka