Wylęganie

Wylęganie jaj - I etap inkubacji

Często zadajecie nam Państwo pytanie jaka jest różnica pomiędzy wylęgiem a inkubacją. Poniżej staramy się wytłumaczyć czy lęg i inkubacja to jest to samo.  

Co to jest inkubacja jaj czyli sztuczny lęg?

Inkubowanie to proces, w którym utrzymuje się jaja w odpowiednich warunkach klimatycznych w celu doprowadzenia do wyklucia piskląt.

W czasie inkubacji, w jaju ogrzewanym (naturalnie lub sztucznie) dochodzi do rozwoju zarodka, który w odpowiednim czasie wykluwa się. Proces ten ma różne długości od 14 dni dla kanarków, aż do ponad 40 dni w przypadku strusi.

Jak długo wylęga się (inkubuje) jaja ptasie podajemy tutaj

wylęganie jaj lęgowych w inkubatorach darewit

Każda inkubacja jajek składa się z dwóch etapów:

 

  1. wylęganie (ogrzewanie),
  2. klucie (wykluwanie).

W fazie wylęgu, utrzymujemy jaja w odpowiedniej temperaturze dla danego gatunku, zapewniamy odpowiednią wilgotność powietrza, obracamy jaja i dokonujemy selekcji jaj, aby usunąć z urządzenia te, w których zarodki obumarły, we wczesnym lub późnym etapie.

Do prześwietlania jaj (przeglądu zalążków w jajku) służą specjalne lampy zwane owoskopy, prześwietlarki czy przeglądarki do jajek.

 

O prześwietlaniu przeczytasz tutaj

O naturalnej inkubacji mówimy wtedy, kiedy kura sama wysiaduje jaja (nasiadka), o sztucznej inkubacji mówimy wtedy, kiedy używamy do tego celu specjalnych urządzeń lęgowych nazywanych inkubatorami jaj, aparatami lęgowymi, wylęgnikami, cieplarkami czy klujnikami. W różnych częściach naszego kraju funkcjonują różne nazwy dla inkubatorów.

Zadaniem każdego urządzenia do wykluwania jaj jest utrzymywanie optymalnych warunków (temperatura, wilgotność, wentylacja). Na rynku dostępne są różne modele inkubatorów począwszy od wielko gabarytowych przeznaczonych dla profesjonalnych wylęgarni i ferm (np. na 1000 -3000 jaj), aż do małych domowych urządzeń na potrzeby indywidualnych hodowców i gospodarstw przydomowych.

Każdy kto zdecyduje się na zakup inkubatora lęgowego nie może zapominać o tym, że tak jak każde inne urządzenie, będzie wymagało ono obsługi, w mniejszym lub większym stopniu. Oczywiście najmniej pracy czeka nas jeżeli zdecydujemy się na zakup wylęgarki automatycznej. Aby cieszyć się udanymi lęgami należy koniecznie zapoznać się z instrukcją obsługi kupionego urządzenia do wylęgania (i tylko tego właśnie, ponieważ każde urządzenie ma swoją instrukcję obsługi przeznaczoną do danego modelu) oraz zdobyć wiedzę na temat wykluwania piskląt.

W tym celu zapraszamy na nasze strony, gdzie dzielimy się swoją wiedzę i opisujemy najważniejsze aspekty dotyczące lężenia i klucia jaj.

Więcej na temat inkubacji

 

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego - opisy , ceny

 

Tagi: Inkubacja jaj drobiu, klucie w inkubatorach, sztuczny wylęg ptaków, jaja do inkubatora

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy