Wyposażenie terrarium

Jak mądrze wyposażyć terrarium, co jest niezbędne

Spis treści :
  • Czy muszę mieć higrometr / wilgotnościomierz w terrarium ?
  • Termometry w terrarium to bzdura ?
  • Sterownik ? Regulator ? Jaki najlepszy dla gadów ?
  • Jakie lampy i oprawki wybierać, żeby oszczędzać ?
  • Kabelkologia stosowana w terrarium, palludarium
  • Wodospad na wybiegu dla jakich jaszczurek ?
  • Kamień grzewczy, kryjówka, miska na wodę - kiedy i po co? Potrzebuję czy nie ?
  • Wiele cennych informacji doświadczonych hodowców bez naciągania faktów
co kupić do terrarium? sklep darewit radzi

Wilgotność w terrarium - KUP higrometr

Jednym z ważniejszych czynników w hodowli terrarystycznej jest prawidłowe utrzymywanie wilgoci w terrarium. Każdy gatunek gada czy płaza ma swój reżim wilgotności. Pewne jest, że zwierzęta żyjące w naturze w klimacie o podwyższonej wilgotności muszą mieć zapewnione takie same warunki wilgotnościowe w terrariach. Dotyczy to przede wszystkim gatunków pochodzących z lasów deszczowych i tropików.

Prawidłowa wilgoć to zdrowe zwierzę. Nie choruje na choroby układu oddechowego, dobrze i bezproblemowo przechodzi wylinkę, brak kłopotów z krzywicą itd. Skoro mowa o wilgotności powietrza to dodamy, że nie można jej ustawić na "sztywno". Zawsze będą wahania. Zależy to od wielu czynników: rodzaju zbiornika, systemu wentylacji, rodzaju cyrkulacji, obsadzenia terrarium roślinami żywymi, podłoża, wilgotności pokoju, w którym ustawimy zbiornik, pory roku czy ciśnienia atmosferycznego.

Ważne, żeby mieścić się w optymalnym dla danego osobnika przedziale wilgotności. Poniżej podajemy zakresy zapotrzebowania na wilgoć w terrarium, na kilku przykładach.

Wilgotność dla wybranych gatunków jaszczurek, żółwi, płazów, pająków
Nazwa zwierzęcia wilgotność %
Agama brodata ok. 60%
Agama błotna dzień 70-80%, w nocy 80%-90%
Gekon orzęsiony 60 – 90%
Gekon płaczący 60-80%
Gekon toke 70-80%
Scynk krokodylowy ok. 80 %
Żółw grecki 70-75%
Żółw stepowy ok. 50%
Wąż zbożowy 40-70%
Pyton królewski 50-55%
Ptasznik kędzierzawy 60-75%
Żaba rogata 80-90%

W celu zachowania pełnej kontroli nad wilgotnością montuje się w zbiornikach higrometry ( wilgotnościomierze ). Oferta higrometrów jest duża. Od wskaźników mechanicznych (analogowych) do cyfrowych. Z wyświetlaniem parametru na LCD bądź nie. Z reguły elektroniczne higrometry są dokładniejsze od mechanicznych. Można je dopasować do wystroju każdego terrarium.

Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na przyrząd do mierzenia wilgotności. Dla większości opiekunów jaszczurek będzie to wydatek rzędu 27-35 złotych. Tyle kosztuje przyrząd mechaniczny.

W przypadku hodowli wrażliwych na skoki wilgotności zwierzątek należałoby zaopatrzyć się w dokładniejszy higrometr elektroniczny.


Higrometr w terrarium ważne urządzenie pomiarowe

Higrometr jest niezbędny wszędzie, przede wszystkim tam gdzie istnieje potrzeba pomiaru wilgotności. Higrometrem posługujemy się w terrarium lub wiwarium oraz w inkubatorze.

Inne nazwy higrometru: wilgotnościomierz, hydrometr, hygrometr, hydrometer.

Skoro już poruszamy temat wilgotności w terrariach warto w tym miejscu wspomnieć o urządzeniach do jej wytwarzania.

Będą to ręczne spryskiwacze, najczęściej używane przez hodowców terrarystów. Niejednokrotnie wystarczy postawić na wybiegu basen lub miskę z wodą. Parująca woda samoczynnie nawilża powietrze.

Wodospady i fontanny też posłużą jako nawilżacze powietrza.

W przypadku dużych zbiorników i dużych wymagań zwierząt na wilgoć w otoczeniu polecamy zakup zamgławiacza Fogger - NAWILŻACZ do terrarium.

Do palludarium bardzo dobrze sprawdzają się zraszacze natryskujące wnętrze zbiornika za pomocą dysz.

Dla chcących ułatwić sobie obsługę wokół gadów i płazów proponujemy zakup higrostatu np. RT2RH  lub THC-220 Co to jest? To sterownik wilgotności, który mierzy wilgotność w pomieszczeniu hodowlanym ("łapie" ją czujnik) i w razie konieczności załącza podłączone do niego urządzenie np. fogger lub zraszacz. Wyłącza nawilżacze jak wilgotność wzrośnie do zadanej wartości. Za pomocą higrostatów możesz zautomatyzować nawilżanie zbiornika.

Podsumowanie. Bezpośredni wpływ na wilgotność w terrarium mają jego wymiary, materiał z którego zostało wykonane, miejsce ustawienia, wentylacja, oświetlenie jak również elementy wyposażenia takie jak np. miski, baseny z wodą.  Zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do powikłań zdrowotnych, osłabienia  kondycji i ostatecznie do śmierci.

Porada: nie warto mierzyć wilgotności "na oko". Więcej z tego rodzaju pomiaru jest kłopotów niż korzyści.

W naszej ofercie znajdziesz proste i tanie wilgotnościomierze analogowe 

aż po bardzo czułe higrometry cyfrowe

Termometr w terrarium to KONIECZNOŚĆ

Poza optymalną wilgotnością, którą musimy zapewnić zwierzętom terrariowym znaczącą rolę odgrywa temperatura powietrza. Bez tego urządzenia pomiarowego nie wyobrażamy sobie żadnej hodowli. Termometr to MUST HAVE dla hodowcy. Nie ważne czy masz gada, płaza, robaka, owada czy olbrzymią jaszczurkę. Mierzyć temperaturę trzeba. Nawet w kilku miejscach terrarium.

Złota zasada: terrarium musi mieć strefy chłodniejsze, cieplejsze i gorące tzw. wyspy ciepła. Znacząca większość gatunków trzymanych w domowym terrarium tego wymaga. Udowodniono, że większość chorób na które zapadają gady czy płazy wynika z nieprawidłowej temperatury w jakiej żyją.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz różne modele termometrów do obsługi gadzin w terrarium.

Od najprostrzego termometru mechanicznego i po bardziej dokładne elektroniczne.

Kombometry to połączenie termometru z higrometrem w jednej obudowie.

termometry analogowe

termometry cyfrowe

combometry

Sterowniki temperatury, Regulatory, Termostaty w terrarium

Jak jest zbudowany i jak działa sterownik?

Większość dostępnych na rynku sterowników posiada czujniki na kablach, które mierzą temperaturę otoczenia i przesyłają wynik do "mózgu" regulatora. To tutaj, następuje decyzja o odcięciu prądu lub jego puszczeniu do urządzenia podłączonego do tego regulatora.

Do sterowników z reguły podłącza się urządzenia wytwarzające ciepło takie jak kable grzewcze, grzałki elektryczne, maty grzejne lub kamienie grzewcze, które nie mają własnych termostatów. Można podłączyć także emiter ceramiczny (żarówkę z porcelany). Sterownik jest dowódcą i strażnikiem temperatury.

Zazwyczaj są to niedużych rozmiarów skrzyneczki z własnym gniazdkiem elektrycznym. Podłącza się je za pomocą kabla zasilającego do gniazdka sieci elektrycznej.

Sterownik zwany termoregulatorem służy do obsługi terrarium pod kątem zmierzenia, utrzymania i stabilizacji temperatury.

Za pomocą termostatu utrzymuje się nastawioną przez właściciela temperaturę. To ona właśnie odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju gadów i płazów. 

sterowniki do terrarium, regulatory temperatury, termostaty sklep darewit

Chcesz mieć prawidłowo utrzymaną temperaturę w terrarium, akwarium, akwaterrarium, inkubatorze, pomieszczeniu hodowlanym? Zainwestuj w sterownik.

W zależności od modelu, może on mieć kilka funkcji. Kultowym regulatorem stosowanym w terrarystyce jest RT-2. Niedrogi, około 32-34 zł. Spokojnie zaspokoi potrzeby większości hodowców. Sami z niego korzystamy od wielu lat (bezawaryjnie). Są również sterowniki elektroniczne, z większą czułością i wyświetlaniem wyniku temperaturowego.

W ofercie u nas znajdziecie też regulatory temperatury z odczytem wilgotności RT2CIW lub THC-220

Porada 1: wbrew obiegowym opiniom, informujemy, że NIE WOLNO DO REGULATORÓW podłączać SZKLANYCH ŻARÓWEK ! Dlaczego? Otóż termostat ma dosyć niską histerezę (od 0,1 °C do 0,5 °C w zależności od modelu). Po podłączeniu żarówek do niego zauważycie Państwo, że żarówka będzie bardzo często się włączała i wyłączała.

Takie mruganie światła jest dobre na dyskotece, ale na pewno nie służy zwierzętom! Naraża je na stres ponieważ nie jest to naturalne zjawisko. Po drugie żarówka bardzo szybko się przepali. Wolfram w żarówkach grzewczych, promiennikach, neodymach padnie błyskawicznie. Sterownikami, o których mowa wyżej są RT2, RT2C, TE-16.

Wyjątkiem są porcelanowe żarówki - emitery gdzie we wnętrzu znajduje się drut oporowy. Ten wytrzymuje częste załączanie. Nie świeci tylko grzeje dlatego zwierzętom nie zakłóca spokoju. Tutaj możesz podłączyć dowolny sterownik.

Z ostatniej chwili: już mamy termostat to podłączania żarówek DCT-120. Ma on funkcję rozjaśniania i stopniowego rozżażania żarnika dlatego można pod niego podłączyć żarówki wolframowe. o których pisaliśmy wyżej. 

Porada 2: czujnik sterownika, powinien być umieszczony jak najdalej od urządzenia grzewczego czyli źródła ciepła.

Oprawki ceramiczne, oprawki porcelanowe, kable zasilające

Należy wspomnieć, że każda żarówka typowo grzejna oprócz emitowanej wiązki ciepła w dół również nagrzewa się od strony gwintu. W celu zachowania bezpieczeństwa swojego i mieszkańców terrrarium, wiwarium stosuj oprawki porcelanowe zamiast metalowych czy plastikowych. Porcelana się nie stopi !

Do montażu systemów oświetleniowych i grzewczych w terrariach stosuje się różne oprawy jednak ważne jest, aby w przypadku montażu żarówek grzejących inaczej promienników podczerwieni, stosować oprawki porcelanowe, które są przystosowane do wysokich temperatur.

Zalecamy stosowanie bezpiecznych oprawek ceramicznych do każdego rodzaju żarówek i emiterów: szklanych, porcelanowych, świetlówek i promienników. Kosztują niedużo, a zwiększają bezpieczeństwo domowników.

Dostępne są różne modele oprawek ceramicznych 

Wybierzesz według własnej potrzeby montażu: oprawki do zawieszenia, oprawki do przymocowania, z blaszkami montażowymi lub bez.

oprawki porcelanowe do terrarium

Podłoże do terrarium, co wybrać na podłogę

Podłoże do terrarium powinno być dostosowane do potrzeb jego mieszkańca i jak najbardziej zbliżone strukturalnie do tego w biotypie. Powinno być odpowiednio chłonne, utrzymujące odpowiednią wilgotność. 

Najlepsze podłoża to te, które nie pylą, są bez zapachu, wykonane są z naturalnych materiałów.

Nie polecamy żadnych syntetyków, sztucznych granulatów, podłoży barwionych. Ściółkę powinno się łatwo sprzątać i uzupełniać.

podłoże, ściółki do terrarium

W większości sklepów zoologicznych dostępny jest piasek, w różnych kolorach. Jeżeli nie musisz, nie kupuj piachu tylko dlatego, że będzie ładniej wyglądał w terrarium i będzie pasował do koloru ścian i wystroju wnętrza. Dlaczego? Przede wszystkim barwiony piach w fabrykach nie jest naturalnym komponentem. Nie mówimy tutaj a naturalnej glebie, w której oprócz kwarcu występują inne minerały. Dużo młodych osobników, gdzie na dnie zbiornika rozsypano piasek, połyka go wraz z karmą. To może powodować podrażnienia przewodu pokarmowego, aż do zaczopowania zwierzaka w skrajnych przypadkach. Dla większości zwierząt hodowanych w terrariach piach się nie nadaje.

Jeszcze jednym aspektem dla którego warto zrezygnować z piasku jest zapach w terrarium. Piach nasączony odchodami zwierząt wydziela dość intensywny i przykry zapach. Trudno się go pozbyć.

Proponujemy ściółki naturalne, do których należą włókno kokosowe, torf kokosowy z włókna kokosa, zrębki kokosowe, chipsy (skrawki) kokosowe, korę mieloną, drewienka z drzew liściastych np. drewienka bukowe.

Te łatwo się sprząta, pochłaniają brzydkie zapachy i wyglądają jak w naturze.

Ostatnio rekordy popularności bije glinka. Pozostaje się zastanowić, czy warto iść za modą ?

Zobacz ofertę najlepszych i najpopularniejszych ściółek podłogowych do terrarium naturalne podłoża

Skałki, kamienie, jaskinie, kryjówki w terrarium

Ważnym elementem wyposażenia terrarium są kryjówki. Występują w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach.

Zapewniamy, że dobierzesz odpowiednią dla swojego pupila kryjówkę, która będzie cieszyć i Ciebie. 

Kryjówki pełnią ważną rolę dla mieszkańców terrarium. Stanowią naturalny "parasol" bezpieczeństwa. Zwierzę może się schować w kryjówce, gdy tego potrzebuje. Może przenieść się do schowka jeżeli potrzebuje zmienić otoczenie na chłodniejsze. Jaskinie i jamki to również suplement sypialni. 

skałki i jaskinie do terrarium w sklepie wysyłkowym darewit

Tak jak pisaliśmy wyżej o złotej zasadzie, teraz powtórzymy. Chłodniejszą strefę w terrarium zapewniają właśnie wszelkiego rodzaju jaskinie i kryjówki. Bez bezpiecznego miejsca do spania i ukrywania się gady oraz płazy szybko popadają w stres, co wpływa na ich aktywność i apetyt. W przypadku hodowli bardzo wrażliwej na otoczenie i płochliwej jaszczurki wskazane jest umieszczenie na wybiegu jednej "skrytki". Przy większym zbiorniku można ich umieścić kilka, w różnych miejscach.

Skałki, półki skalne, nawisy i platformy to wyposażenie, które zwiększa powierzchnię mieszkalną. Każda zamontowana w terrarium półeczka to dodatkowy spacerniak dla Twojego podopiecznego. Każdy słyszał powiedzenie: ruch to zdrowie. U gadzin też to działa.

Z bogatej oferty sklepu terrarystycznego z Warszawy wybierzesz najlepszą kryjówkę. Należy ją dostosować do wielkości węża, gekona, żółwia i innych zwierząt.

Zobacz modele kryjówek tutaj

Inne wyposażenie do terrarium, przydasie

Poniżej przedstawiamy listę dodatkowego doposażenia w pojemnikach hodowlanych. Niezbędne narzędzia dla hodowców i asortyment ułatwiający obsługę zwierząt.

  • Pincety, pensety, pinsety- do podawania pokarmu
  • Miski na pokarm- szczególnie przydatne do podawania drewnojadów, mączników, barciaków
  • Miseczki na wodę  - niektóre zwierzęta piją z miski. Miska napełniona może służyć jako nawilżacz powietrza. 
  • Baseny - szczególnie polecamy do terrarium z wężami. Węże często wchodzą do wody gdzie "załatwiają swoje potrzeby" lub moczą się przed wylinką.
  • Pojniki - polecane dla gadów i płazów, które nie piją z misek.
  • Wodospady - służą do nawilżania terrarium (szczególnie tropikalnego), ładnie wyglądają, dają możliwość pojenia zwierząt które nie piją z misek.
  • Rośliny - dekorują i naturalizują terrarium, są także miejscem schronienia
  • Zamki do terrarium - chronią zbiorniki przed otwarciem przez osoby niepowołane i eliminują drogę ucieczki zwierzętom

Kable grzewcze, maty grzewcze, żarówki oświetleniowe, żarówki z UVB

Warto wiedzieć więcej. Przygotowaliśmy dla Was cenne porady o ogrzewaniu terrarium różnymi metodami i sposobami

  • O ogrzewaniu kablami i matami grzewczymi
  • O żarówkach do oświetlenia zbiorników
  • O doborze świetlówek z UVB

Ogrzewanie w terrarium

Oświetlenie terrarium

Jaką żarówkę UVB wybrać do terrarium

Największa oferta wyposażenia terrarium dla Ciebie i Twoich zwierząt w naszym terrarystycznym sklepie darewit Zobacz akcesoria dla żółwia, agamy, kameleona, węża i innych gadów

 


Zabraniamy kopiowania zdjęć oraz artykułu w całości lub w części BEZ ZGODY administratora strony i właściciela firmy darewit.pl. Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze.

Skontaktuj się z nami
Chętnie udzielimy porady i doradzimy w wyborze odpowiedniego produktu.

ikona (22) 673 56 69 ikona napisz do nas baza wiedzy